Yaşayan organik kent bir örnek: Üsküdar
Living organic city an example: Üsküdar
  1. Tez No: 184260
  2. Yazar: NİHAL COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZETOsmanlı kenti -ve onun tipik bir örneği olan Üsküdar- organik bir karaktere sahiptir.Ancak sahip olunan bu organik karakter, biçimsel olmanın ötesinde bir boyuta dahasahiptir. Bu organik karakter, durağan değil yaşayandır. Çalışmaya kaynaklık edenbu tespit olduğundan, anlatımın da bu tespiti çalışma bütününde ortaya koyacak birseyir izlemesine çalışılmıştır. Çalışmanın bu kaygıyla biçimlenmiş kurgusunu, girişve sonuç bölümleri dışında aşağıdaki üç bölüm oluşturmuştur.İlk bölümde, organik sözcüğünün kent literatüründeki anlamlandırılışı üzerindenhareket edilmiş, ve gerçekte sözcüğün literatürdeki anlamlandırılışına bağlı iki farklıkentsel karakteristik olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan ilki 'varolan organik kent'olarak, ikincisi ise 'tasarlanan organik kent' olarak ifade edilmiştir. Bu iki kentselkarakteristik literatürdeki metinler eşliğinde incelenmiş ve sorgulanmıştır. 'Yaşayanorganik kent' ifadesi, 'varolan organik kent' sorgusu sırasında ortaya konmuştur.İkinci bölümde, Osmanlı kenti, 'yaşayan organik kent' olma özeliğini açığa vuranoluşum ve değişim süreci ekseninde incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Osmanlı kentinin tipik bir örneği olan Üsküdar model olarak elealınmış, ve ilk iki bölümde yapılan çalışmalara paralel incelenmiştir.Sonuç bölümü ise ilk üç bölümden elde edilen bulguların genel bir değerlendirmeyetabi tutulduğu bölümdür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYOttoman city -and its typical example Üsküdar- has an organic character. On theother hand this character has a property besides being formal which is the fact thatit?s not static but alive. Since this study originates from this basic idea the text hasbeen constructed in a way to support and to emphasize this idea in overall. Theediting of the study which was formed by this concern is composed of the followingthree chapters except for the introductory and conclusive parts.In the first chapter the meaning of the word organic in the city literature was taken asthe foundation and it was determined that there are two urban characteristics that aredependent on the explanation of this word in the literature. First one is expressed asthe 'existing organic city' while the other one is defined as the 'planned organic city'.These two urban characteristics are examined and questioned with the contribution oftexts in the literature. The 'living organic city' is introduced during the examinationof the 'existing organic city'.In the second chapter Ottoman city was studied around the basis of the formation andthe alteration process, which expresses the property of being the 'living organic city'.In the third chapter Üsküdar which is a typical example of the Ottoman city wastaken as a model and it was examined in accordance with the studies in the first twochapters.The conclusive chapter is basically a general evaluation of the findings of the firstthree chapters.