%70 Cu - %30 Zn pirinç alaşımlarında tav parametrelerinin derin çekilebilirliğe etkileri
The effect of the annealing parameters on deep drawing of the %70 Cu - %30 Zn brass alloys
  1. Tez No: 184277
  2. Yazar: TURGAY KESİCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNÜ DİRİKOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: %70 Cu - %30 Zn, Pirinç Alaşımı, Bakır Alaşımı, DerinÇekme, Tav Parametreleri
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET%70 Cu - %30 Zn PİRİNÇ ALAŞIMLARINDATAV PARAMETRELERİNİN DERİN ÇEKİLEBİLİRLİĞE ETKİLERİKESİCİ, TurgayKırıkkale ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakina Anabilim Dalı, Yüksek Lisans TeziDanışman: Yrd. Doç. Dr. M. Hüsnü DİRİKOLUŞubat 2006, 69 sayfa%70 Cu - %30 Zn Pirinç alaşımının derin çekme yöntemi ileşekillendirilmesinde, çatlama sorunlarıyla karşılaşılmıştır. Bu sorununçözümüne yönelik ilk adım olarak, ekonomik bir yaklaşımla en uygun tavparametreleri belirlenerek, tav sıcaklık ve sürelerinin sistematik olarakdeğiştirilmesi ile malzemenin mekanik özellikleri ve mikro yapılarında ilgilideğişiklikler belirlenmiştir. Üç grup arasında incelenen ısıl işlem sonucundabelirlenen şartlar altında 620 ºC `de 4 saat tavlanan malzeme, derin çekmeişleminde başarılı olmuştur. Bu işlemin bilgisayar simülasyonuna yönelik önhazırlık adımları bu tez içerisinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF THE ANNEALING PARAMETERSON DEEP DRAWING OF THE %70 Cu - %30 Zn BRASS ALLOYSKESİCİ, TurgayKırıkkale UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDeparment of Mechanical Engineering , M.Sc. ThesisSupervisor : Asst. Prof. Dr. M. Hüsnü DİRİKOLUFebruary 2006, 69 pagesDuring deep drawing of a %70 Cu - %30 Zn Brass alloy, crackingproblems have been encountered. As a first step toward the solution of thisproblem, the determination of the optimum heat treatment parameters wouldbe an economical approach. On this basis, the time and temperatureparameters during annealing have systematically been varied. Thecorresponding changes in the microstructures and mechanical propertieshave been determined. Finally, among the formed three of heat treatedgroups, annealing at 620ºC for 4 hours has been successful in the specificdeep drawing process under consideration. The preliminary steps towardcomputer simulation of this process have also been carried out in this thesis.KEY WORDS: %70 Cu - %30 Zn, Brass Alloy, Copper Alloy, Deep Drawing,Annealıng Parameters,