Kırıkkale ilindeki Nannospalax leucodon (Nornmann, 1840)'un ekolojik ve karyolojik özellikleri(Mammalia:Rodentia)
The ecological and karyological characteristics of Nannospalax leucodon (Nornmann, 1840) in Kırıkkale province (Mammalia:Rodentia)
  1. Tez No: 184285
  2. Yazar: TUBA YAĞCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURSEL BAYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZETKIRIKKALE İLİNDEKİ NANNOSPALAX LEUCODON (NORDMANN, 1840)'UNEKOLOJİK VE KARYOLOJİK ÖZELLİKLERİ (MAMMALIA: RODENTIA)YAĞCI, TUBAKırıkkale ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans TeziDanışman: Yard. Doç. Dr. Nursel BaydemirMart 2006, 144 sayfaBu araştırma karyolojik ve ekolojik değerlendirme için 2003-2005 yıllarıarasında Kırıkkale ilinden toplanan 20 ergin, bir yavru Nannospalax leucodon(Nordmann, 1840) örneğine dayanmaktadır.Nannospalax leucodon'da kıl yapısı kök ve gövde kısmında ?serrate coronalscale? ve ?simple coronal scale? tipte iken, uç kısmı ?erose coronal scale? tiptedir.Baculumun proximal kısmı yarı kurak iklime sahip Kırıkkale ilindeki erginbireylerde yanlara doğru genişlemiş, gövde kısmı ise ince ve uzundur. Nannospalaxleucodon'a ait üç tabakalı tünel ve karyolojik veriler ilk kez bu araştırma ileverilmiştir. 2n= 54, NFa= 70 ve NF= 74 olan kromozom setinde 9 çift iki kollu ve 17çift akrosentrik kromozom bulunmaktadır. X kromozomu orta büyüklüktesubmetasentrik, Y kromozomu ise küçük akrosentriktir.Anahtar Kelimeler : Nannospalax leucodon, Ekoloji, Karyoloji, Türkiye.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE ECOLOGICAL AND KARYOLOGICAL CHARACTERISTICS OF NANNOSPALAXLEUCODON (NORDMANN,1840) IN KIRIKKALE PROVINCE (MAMMALIA:RODENTIA)YAĞCI, TUBAKırıkkale UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Biology, M. Sc. ThesisSupervisor : Ass. Prof. Dr. Nursel BaydemirMarch 2006, 144 pagesThis study is based on 20 adult and a young Nannospalax leucodon (Nordmann, 1840)specimens collected from Kırıkkale province for ecological and karyological evaluationsbetween 2003 and 2005.In Nannospalax leucodon the structures of the hair scale are ?serrate coronal? and?simple coronal? at the base and the shaft, respectively while ?erose coronal? at the tip. Inadults the proximal part of the baculum is enlarged laterally although the shaft is slender andelongates in shape. Three layers tunnel and karyological data belonged to Nannospalaxleucodon in Kırıkkale province, having semi-arid climate, are recorded in this study for thefirst time.Having 2n= 54, NFa= 70 and NF= 74, the chromosome set consists of 9 biarmed and17 acrocentric chromosome pairs. The X chromosome is medium-sized submetacentric whilethe Y, small acrocentric.Key Words : Nannospalax leucodon, Ecology, Karyology, Türkiye.