Kırıkkale İlindeki akarsuların hidrolojik karakteristikleri
- Tez No: 47905
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRIKKALE İLİNDEKİ AKARSULARIN HİDROLOJİK KARAKTERİSTİKLERİ ArzuTATLISU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Cengiz OKMAN 1996, Sayfa: 136 Jüri : Prof.Dr.Cengiz OKMAN Prof.Dr.Mustafa KJLINÇ Prof.Dr.Zeki ERÖZEL Bu araştırma, Kırıkkale ilindeki akarsuların su toplama havzalarının fiziksel özellikleri, hidrolojik toprak grupları, alansal yağmur ortalamaları, yüzey akış miktarları, havza su verimi, akarsuların eğilim analizleri, akarsu veriminin değişimi, taşkın debilerinin tekrarlanma süreleri ve ekstrem akışların değişiırıinin belirtilmesi amacı ile yapılmıştır. Kırıkkale ilinin topraklan hidrolojik yönden B, C ve D grubundandır. Kırıkkale ili engebeli olduğu için alansal yağmur ortalamasının isoyetal yönteme göre saptanmasının uygun olacağı sonucuna varılmış ve bu yönteme göre sözkonusu yağmur miktarı 385. 1 mm olarak bulunmuştur. Kırıkkale ilindeki yüzey akış miktarı S.C.S. yöntemine göre 87440600 m3/yıl olarak saptanmıştır. Bu ildeki akarsuların su toplama havzalarının verimi, Turc ve su bütçesi yöntemlerine göre sırası ile 76989120 m3 /yıl ve 23179520 m3/yıl olarak bulunmuştur. Kızılırmak nehri ve Çoruhözü deresinin akışlarının eğilim analizleri, 1981 yılından sonra, akışların ortalamadan daha fazla olduğunu göstermiştir. Kırıkkale ilindeki aylık ve yıllık akışların Hazen ve Weibull ilişkilerine göre saptanan olasılıkları arasında önemli farklar meydana gelmiştir. Bu farklılıklar, büyük akış miktarlarından küçüklere doğru giderek azalmıştır. Kırıkkale ilindeki en büyük günlük akışların, Uç-I ve Logaritmik Pearson HI dağılım biçimlerine göre 5 ve 10 yıllık tekrarlanma süreleri için belirtilen miktarlan,önemli farklılıklar göstermemiştir. Diğer taraftan Kırıkkale ilinde meydana gelen ekstrem akışların Hazen ve Weibull ilişkilerine göre saptanan tekrarlanma süreleri, gözlem süresine bağlı olarak özellikle büyük akış miktarlarında oldukça farklılık göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Su toplama havzası, hidrolojik toprak grubu, alansal yağmur ortalaması, yüzey akış miktarı, havza su verimi, eğilim analizi, akarsu veriıninin değişimi, taşkın, tekrarlanma süresi, ekstrem akışlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THEHYDROLOGICCHARACTERISTCS OF THE RIVER IN KIRIKKALE PROVINCE Arzu TATLISU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Prof.Dr.Cengiz OKMAN 1996, Page : 136 Jury : Prof.Dr.Cengiz OKMAN Prof.Dr.Mustafa KILINÇ Prof.Dr.Zeki ERÖZEL In this study the physical characteristics of the watersheds of the rivers in Kırıkkale province, hydrological soil groups, mean rainfall over the area, runoff amounts, watershed yields, river flows trends, variation of the river flows, return periods of the flood discharges and return periods of the extreme flows of Kırıkkale province have been determined. The soils of Kırıkkale province were in B, C and D hydrologic groups with considering the tophographical condition of Kırıkkale province, it's thought that to use isoyetal method for making a calculation of the average yearly rainfalls would be better. Due to the isoyetal method, average yearly rainfalls of Kırıkkale province calculated as 385.1 mm. The runoff of Kırıkkale province is 87440600 m3/year which figured out according to the S.C.S. method.The water yield of this province is found by Turc and water budget methods as 76989120 m3/year and 23179520 nrVyear respectively. The trends of the flow of Kızılırmak river and Çoruhözü stream have showed that the yearly amounts were over the average after the observation period 1981. There have been considerable differences existed between the probabilities obtained by Hazen and Weibull methods of the extreme mean monthly and yearly flow of Kırıkkale province.These differences have decreased from the maximum through the minimum values. It was concluded that unimportant differences were found for the recurrence intervals of 5 and 10 years which have been calculated by extreme type-I and Pearson type IJJ distributions. Moreover, it was concluded that the return periods of the extreme flows by Hazen and Weibull methods were showed a considerable differences on largest flow related with their observation periods. KEY WORDS : Watershed, hydrologic soil group, average rainfall over area, runoff, watershed yields, trend analysis, watershed evapotranspiration, flood, recurrance interval, extreme daily flow.