Isparta bölgesi meyve ağaçlarında zararlı Coccoidea (Homoptera) türleri ve doğal düşmanları üzerinde araştırmalar
Investigations on Cocoidea (Homoptera) species and their natural enemies in the fruit orchards in Isparta region
  1. Tez No: 184296
  2. Yazar: OZAN DEMİRÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
iiiÖZETIsparta bölgesi sert ve yumuşak çekirdekli meyvelerin kolaylıkla yetişebildiği biriklim kuşağında yer almaktadır. Bu konum nedeniyle bölgede meyve yetiştiriciliğiyapılan alanlar giderek artmakta ve bu artışla orantılı olarak zararlıpopulasyonlarında yükselme görülmektedir. Bu çalışmada Isparta ili ve ilçelerindemeyve bahçelerinde bulunan zararlı koşnil ve kabuklu bitler ile yararlı böcek faunasısaptanmıştır.Çalışma süresinde dokuz tür saptanmıştır. Bunlar; Eulecanium tiliae (Linnaeus),Parthenolecanium corni (Bouche), Parthenolecanium persicae (Fabricius),Pulvinaria betulae (Linnaeus), Spahaerolecanium prunastri (Fonscolombe),(Homoptera: Coccidae) ve Diaspidiotus prunorum (Laing), Lepidosaphes ulmi (L.),Parlatoria olea (Colvee), Quadraspidiotus lenticularis (Lindinger) (Hom:Diaspididae) türleridir. Coccidae familyasına ait koşnil türlerinden Hymenopteratakımına bağlı Aphelinidae, Encyrtidae, Pteromalidae familyalarına ait 7 asalak türübelirlenmiş ve bu türlerden bir tanesi ise Türkiye için yeni kayıt olarak saptanmıştır.Avcı olarak Coleoptera takımına bağlı Coccinellidae familyasına ait 2 türsaptanmıştır.Diaspididae familyasına ait kabuklu bit türlerinden ise Hymenoptera takımına bağlıAphelinidae familyasına ait 2 asalak, Coleoptera takımına bağlı Coccinellidaefamilyasına ait 1 avcı tür saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Coccoidae, Isparta, koşnil, kabuklu bit, doğal düşman
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTIsparta region located in a climatic zone where stone and pome fruits can easlygrown. This special position help to establish more orchards and this resultsincreasing pest problems. In this study, harmful scale insects and beneficial insectfauna determined in fruit plantations.Study held during 2001-2003 years and 9 species identified. These are Eulecaniumtiliae (Linnaeus), Parthenolecanium corni (Bouche), Parthenolecanium persicae(Fabricius), (Linnaeus),Pulvinaria betulae Spahaerolecanium prunastri(Fonscolombe), (Homoptera: Coccidae) and Diaspidiotus prunorum (Laing),Lepidosaphes ulmi (L.), Parlatoria olea (Colvee), Quadraspidiotus lenticularis(Lindinger) (Hom: Diaspididae). There are 7 parasitoid species with one first recordfor Turkey were determined from Aphelinidae, Encyritidae, Pteromalidae(Hymenoptera) families on scale insects. As predators, two species determined fromCoccinellidae (Coleoptera) family.There are 2 parasitoid species from Aphelinidae (Hymenoptera) and 1 species fromCoccinellidae (Coleoptera) families found on scale insects of Diaspididae family.KEYWORDS: Coccidea, Isparta, scale insect, natural enemies