Akdeniz Bölgesi'ndeki iki elma koleksiyon parselinde elma çoklu sürgün fitoplazma hastalığı'nın (Candidatus phytoplasma mali) moleküler yöntemlerle tanılanması
Detection of apple proliferation phytoplasma (Candidatus phytoplasma mali) by molecular techniques in two apple collection orchards on Mediterranean Region
- Tez No: 275331
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu araştırmada Akdeniz Bölgesi?ndeki en önemli elma koleksiyon bahçesinin bulunduğu Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi (EBKAM) ile Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) Ziraat Fakültesi koleksiyon bahçelerindeki ağaçlarda Elma Çoklu Sürgün Fitoplazma Hastalığı (EÇSF, Candidatus Phytoplasma mali)?nın simptomolojik gözlemleri yapılmış ve şüpheli örnekler Polimeraz Zincir Reaksiyonu- Restriksiyon Fragment Uzunluğu Polimorfizmi (PZR-RFUP) yöntemi ile test edilmiştir. Çalışmada koleksiyon bahçelerinin yanı sıra Isparta ve Osmaniye /Hasanbeyli?deki bazı fidanlık ve ticari bahçelerden de örnek alınmıştır. Bu bahçelerde EÇSF belirtisi olan gelişme geriliği, kloroz, erken yaprak kızarması, çiçek ve meyve sapının normalden uzun olması, küçük ve normalden az meyve tutumu, meyvede boyuna uzunluk yerine enine genişleme gözlenmiştir. PZR-RFUP analizleri ile test edilen 150 örnekten EBKAM?da bir, Isparta?daki ticari bir fidanlıkta ise üç olmak üzere toplam dört örnekte EÇSF hastalığı saptanmıştır. Bu dört izolattan seçilen üç tanesinin DNA dizilemesi yapılmış ve referans izolatlarla %94- 99 oranında benzerlik gösterdikleri saptanmıştır. Ç.Ü koleksiyon bahçesi ile Adana ve Osmaniye?deki ticari fidanlık ve bahçelerde ise hastalıkla ilişkili olduğu düşünülen bazı simptomlar gözlenmesine karşın hastalık saptanamamıştır.Bu çalışma ile elmaların önemli bir hastalığı olan EÇSF?nin Akdeniz bölgesindeki elma koleksiyon bahçeleri ile bazı ticari bahçe ve fidanlıklarda bulunma durumu PZR-RFUP yöntemiyle araştırılmış ve ülkemizde henüz karantina listesinde olmayan bu hastalıkla ilgili olası sertifikasyon programına temel veri sağlayacak alt yapının oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study symptomological observation and PCR testing of Apple proliferation (AP) disease were performed for apple trees growing in Eğirdir Horticulture Research Institute (EBKAM) and collection orchard of Çukurova University (Ç.U.) Agriculture Faculty. Beside of mother blocks, samples were also collected from commercial orchards and nurseries in Adana, Osmaniye/Hasanbeyli and Isparta. Typical symptoms like reduced vigor, chlorosis, early leaf reddening, abnormal elongation of flower and fruit pedicel, small fruits, low yield, instead of elongation, widening of fruits were observed in both mother blocks and commercial orchards. Out of 150 samples, one plant from EBKAM, and three plants from commercial orchards in Isparta were found infected by AP by using Polymerase chain reaction restriction- Fragment length polymorphism (PCR-RFLP) analyses. Selected three isolates out of four were sent for sequencing and they showed 94-99 % homology with the reference isolates. No AP was found in Ç.U. collection orchard and other commercial nurseries and orchards in Adana and Osmaniye.In frame work of this study incidence of AP, which is an important apple disease, was studied in apple mother blocks of Mediterranean Region by PCR assay. Thus, basic data was obtained for possible apple certification program for AP disease, which is not on quarantine list yet in Turkey.