Türkiye'de sürdürülebilir orman kaynakları yönetimi, ilkeleri, göstergeleri ve uygulamalar
Principles, indicators and application of sustainable forest resource management in Turkey
  1. Tez No: 184344
  2. Yazar: AYHAN AKYOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
iiiÖZETYüksek lisans tezi olarak sunulan araştırmada, ilk önce sürdürülebilir ormanyönetimi teorik olarak ele alınmış, dünya ve Türkiye' deki gelişimi incelenmiştir.Daha sonra Helsinki ve Yakın Doğu süreçlerinde ortaya çıkan ve ülkemizde debenimsenen sürdürülebilir orman yönetimi kriter ve göstergeleri ele alınmış, EğirdirOrman İşletme Müdürlüğü' nün bu kriter ve göstergelere göre durumu incelenmiştir.Araştırmada şu önemli sonuçlara ulaşılmıştır:• Helsinki ve Yakın Doğu süreçleri birbirinden farklı ve geniş coğrafyalarıkapsamaktadır. Bu geniş coğrafyada her ülkenin sosyal ve ekonomik durumu ileorman kaynakları farklı yapılar arz etmektedir. Bu nedenle bu süreçler sonucundaortaya çıkan kriter ve göstergeler ülkemiz koşullarına uygun olarak, mahalli, bölgeselve ulusal olarak belirlenmeli, geliştirilmeli ve bu temellerde uygulanmalıdır.• Araştırmada, bazı verilerin elde edilebilmesi için uzmanlık gerektiği, bazıverilerin elde edilebilmesi için uzun yıllar ölçümlere devam edilmesi ve verilerleilgili olarak tutulan kayıtların zamanında ve doğru tutulması vb. sakıncaların ortadankaldırılması gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, verilerin farklı yönetimbirimlerinden toplanması çalışmaları zorlaştırmakta ve hatta veriler arasındatutarsızlık söz konusu olmaktadır.• Elde edilen veriler yapılacak diğer çalışmalar için bir temel durumundadır.Ancak, elde edilen veriler doğrultusunda Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğü' nünekonomik olarak sürdürülebilir olduğu söylenebilirken, ekolojik ve sosyal olarakdurumunu ortaya koyabilmek için ölçümlere uzun yıllar boyunca devam edilmesigerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.• Sürdürülebilir orman yönetimi çalışmaları bir izleme sürecidir. İzleme sürecikesintisiz olarak devam etmeli ve yapılan değerlendirmelerle mevcut durum ortayakonulmalıdır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda sürdürülebilir orman yönetiminisağlamak için gerekli olan politika değişiklikleri yapılmalıdır.ANAHTAR KELİMELER: Ormancılık, Sürdürülebilir Orman Yönetimi, İlkeler,Göstergeler
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTIn this study, firstly developments of sustainable forest management in Turkey and inthe world were reviewed from available literature. Secondly, sustainable forestmanagement?s criterions and indicators that issued in the process of Helsinki andNear East. According to these results, the situation of Eğirdir Orman İşletmeMüdürlüğü was observed.Important findings and results were summarized in below as follows:• Helsinki and Near East processes were different from each other and involvesvast geographies. This broad geography clearly shows that every country hasdifferent economical and social situation. As a result of these differences, forestsources that comes from that countries are also indicates different structures.Sustainable forest management criterions and indicators must be determined andimproved for our country?s suitable conditions. It should also be determined as local,regional and national bases for consideration.• For evaluating of collected data it is necessary to expertise for obtaining otherdata. These findings must be analyzing in a rightway and on time. It may take manyyears. The study of data which was combined from different management unit, havebeen taken with difficulty and including some inconsistencies. Due to thesedifficulties inconveniences must be removed.• The findings of this study should be use as a base for other studies. The primaryresults indicates that Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğü has a well economicalcharacter. But more time and observation are necessary in order to establish a idea onecological and social situation of Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğü.• Sustainable forest management is a monitoring process. For that reason theprocess must be kept going and existing situation should be put forward withevolutions. Thanks to political changes which must be done accurately in order toprovide sustainable forest management system in a correct way.KEY WORDS: Forestry, Sustainable Forest Management, Principles, Indicators