Antalya bölgesinde yetiştirilen Hicaznar (Punica granatum cv. Hicaznar) üzerinde biyolojik araştırmalar
Biological studies on Pomegranate (Punica granatum cv. Hicaznar) which is grown in Antalya
  1. Tez No: 184343
  2. Yazar: ALPASLAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
iiÖZETMikrodalga ışınım destekli parafin tekniğinin Hicaznar tomurcukları ve balondevresindeki çiçeklerinde uygulanabilirliğini, bu çeşidin Antalya bölgesinde çiçektomurcuğu ayrım dönemini ve çiçek tozu üretim miktarını belirlemek amacıyla buçalışma yapılmıştır.Klasik parafin tekniğinde odunsu dokularda oldukça uzun bir zaman alanpreparasyon işlemi (en az 3-4 gün), bu çalışmanın fiksasyon, dehidratasyon veinfiltrasyon aşamalarında mikrodalga ışınım uygulanarak, bu işlem diğer aşamalarlabirlikte 5.5-6 saat civarında gerçekleştirilmiştir.Mikrodalga ışınım destekli parafin tekniği bu çalışmada başarıyla uygulanmış vesonuçta kaliteli preparatlar elde edilerek incelemeler yapılmış ve bunlarfotoğraflanmıştır. Buna göre Hicaznar çiçek tomurcuğu ilk ayrım dönemi 20 Şubatolarak saptanmıştır. Ancak bu ayrımın, narın çok uzun bir süre çiçeklenmesindendolayı ileriki tarihlerde de devam ettiği belirlenmiştir.2002 yılında Antalya bölgesinde Hicaznar çeşidinin çiçek tozu sayımı yapılmıştır veA tipi (erkek) çiçek tozu üretim miktarı 1353 adet/anter, B tipi (erdişi) ise 485adet/anter olarak bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Nar, mikrodalga ışınım, preparasyon tekniği, parafin
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTThis research was carried out to determine whether it could be applied to buds andflowers on balloon stage of pomegranate cv. Hicaznar by paraffin techiques withmicrowave treatments, flower bud differantiation stage and pollen production of thiscultivar on Antalya region.Preparation process gets long time on wooden tissues with classic paraffin techiques(at least 3-4 days). In this study, microwave treatments were applied on fixation,dehydration and infiltration stages, all of these process with other treatments wererealized during 5.5-6 hours.Microwave treatments were applied on succesfully and samples of good quality weregot at the result of this study. Then these were examined and photographed.According to this, the beginning of flower bud differantiation stage of pomegranatecv. Hicaznar cultivar is determined as 20 February. Flowering in pomegranate occursin a long time. Because of this reason, differantiation continues even at the followingtime.The counting of pollen pomegranate cv. Hicaznar cultivar was made in Antalyaregion in 2002 and A type (male) pollen production 1353 pollen/anther, B type(bisexual) 485 pollen/anther were found.KEY WORDS: Pomegranate, microwave treatments, preparation techniques,paraffin