Binalarda ısı yalıtımlı dış sıva yapılabilirliğinin araştırılması
A research on plaster application for exterior walls of buildings with thermal insulation property
- Tez No: 184345
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI TARIK ÖZKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ivÖZETSıvalar, yapıların iç ve dış yüzeylerinin kaplanmasında kullanılan çimento, kireç veçeşitli dolgu malzemelerinin, yapılacak sıva türüne göre değişik karışım oranlarındahazırlandığı, basit karışımlı harçlardır. Sıvaların, kapladıkları yapı elemanlarınıdarbelere ve atmosferik koşullara karşı korumak gibi önemli görevleri de vardır. Biryapının dış ortamdan gelen herhangi bir etkiye maruz kalacağı ilk elemanı, boyave/veya sıvadır. Dolayısıyla sıvaların dış ortamdan gelebilecek fiziksel ve kimyasaletkilere karşı dayanıklı olması bina açısından son derece önemlidir.İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte yapıların ısı yalıtımı da önemkazanmıştır. Binalarda oluşan ısı kayıpları ve buna bağlı olarak yapılan fazladanısınma harcamaları çok büyük maliyetlere ulaşmaktadır.Bu çalışmada, Isparta yöresinde Gölcük volkanizması sonucu bol miktarda bulunanpomza ve kalker kullanılarak ısı yalıtım özelliğine sahip bir sıvanın yapılabilirliğiaraştırılmıştır. Bilindiği üzere pomza, ısı ve ses yalıtım özelliğine sahip, kalker ise,yaygın şekilde harç yapımında agrega olarak kullanılan ucuz bir hammaddedir.Malzeme önce kırılmış daha sonra ebatlandırılarak -4 mm altı sıva agregası olarakkullanılmıştır. Bu hammaddelerin uygun şekilde boyutlandırılmış türlerinden,hidrolik bağlayıcı olarak çimento ve işlenebilirlikle performansı arttırıcı bir takımkimyasal malzemeler kullanılarak, çeşitli sıva karışımları hazırlanmıştır. Bukarışımlar üzerinde, perlitli sıva ve harçlar için öngörülen TS 6433 standardına göre,deneysel çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca bu karışımların, ses geçirgenlik hız değerlerisaptanmış, bu değerlerden de karışımların ısı geçirgenlik değerleri hesaplanmıştır.Hazırlanan bu karışımların deney sonuçları karşılaştırılarak, TS 6433' de belirtilendeğerlere uygun, en yüksek ısı yalıtımına haiz sıva formülü elde edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Sıva, Isı Yalıtımı, Ses Geçirgenlik Hızı, Isı geçirgenlikKatsayısı.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTPlasters are used exterior and interior of building walls. Cement and chemicaladditives are mixed with various filler materials with simple formulation in plastermaking. The percentage amount of the constituents are changed according to theapplication purpose. The plasters protect building walls from atmospheric effects andimpact forces. The external effect to any building occurs firstly to the plaster or painton the wall. Therefore the strength and durability of the plaster is important in orderto protect walls from physical and chemical actions.Thermal insulation gain importance in recent years together with the advances inconstruction industry. Since heat losses occur in buildings and its expenditure arevery costly to home owners.In this study, thermal insulation plaster formula used in construction industry isinvestigated. For aggregate pumice stone and limestone are used. Pumice is abundantin Isparta region due to nearby Gölcük volcanic activity. Limestone is very cheapand widely used in making cement mortar. In addition pumice stone is known assound and heat insulator. These natural stones first crushed and than screened inorder to obtain -4 mm. aggregate. Several plaster formulas are obtained by addingcement for hydration process together with chemical additives. The chemicaladditives enhances the product performance and workability. The laboratory tests arecarried out on this plaster formulas according to the TS 6433 standard for perliteplasters and mortars. Also P-Wave velocity and thermal conductivity values of theseplasters are determined. From the comparison of results the most suitable plasterformula are determined according to TS 6433 standard.KEY WORDS: Plaster, Thermal Insulation, P-Wave Velocity, Coefficient ofThermal Conductivity