Isparta Keçiborlu yöresi doğal amorf silika oluşumlarının geleneksel ve hafif beton endüstrilerinde kullanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 184351
  2. Yazar: METİN DAVRAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
iÖZETBeton günümüzde sudan sonra en fazla tüketilen malzemedir. Bu durum betonteknolojisinin hızlı bir gelişim sürecine girmesine, farklı beton tür ve sınıflarınınoluşmasına, betonu oluşturan hammadde alanlarında sürekli yeni araştırmalarınyapılmasına neden olmaktadır.Bu tez kapsamında da, ülkemiz inşaat endüstrisi için farklı bir hammaddenin betondadeğerlendirilebilirliği ele alınmış olup, Isparta Keçiborlu yöresi amorf silikaoluşumlarının mineral katkı maddesi olarak geleneksel beton özelliklerine etkisi vepomza gibi doğal-hafif agregalara alternatif agrega olarak değerlendirilebilirliğiaraştırılmıştır. Çalışmada, Isparta Keçiborlu yöresinde bulunan amorf silikayataklarının jeolojisi, rezerv durumu, kayaç teknolojik özellikleri, mineral katkıolarak beton performans özelliklerine etkisi, karışım-kullanım kriter tanımlamalarıile hafif agrega olarak yapı elemanları üretiminde kullanılabilirlik analizleri,deneysel çalışmalar yürütülerek irdelenmiştir.Yapılan analizlerden elde edilen bulgular ve değerlendirmeler ışığında, Isparta-Keçiborlu yöresinde teknolojik özellikleri farklılık gösteren amorf silikaoluşumlarından, I. lokasyon kayacının geleneksel betonda mineral katkı maddesi veII. lokasyon kayacının yapı elemanları eldesinde hafif agrega olarak kullanılabilirliğiortaya konulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Amorf silika, Beton, Hafif agrega, Hafif yapı elemanı,Mineral katkı maddesi.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTConcrete, nowadays, is the most consuming material after water. This phenomenoncauses the rapid increase of concrete technology, development of different concretetypes and classes, and new researches on the concrete raw materials.In this thesis, a different raw material for civil industry of our country was mainlyanalysed in order to use in concrete making. A comprehensive experimental researchwork was carried out to determine the effectiveness of a new amorphous silicaformation in the Keçiborlu region of Turkey as a mineral additive in traditionalconcrete properties. Further, its use as an alternative aggregate compared to naturallightweight aggregates like pumice was also analysed and evaluated. In this researchwork, the geology of amorphous silica formation in the Keçiborlu region, reserveamount, technological properties of the rock, the effects on concrete performanceproperties as a mineral additive, mixture and usage criteria and its use in lightweightmasonry block making as lightweight aggregates were experimentally analysed andevaluated.According to the research findings and the evaluations, I. location of amorphoussilica formation in the Keçiborlu region is able to use in traditional concretetechnology as a mineral additive, and II. location of amorphous silica formation inthe Keçiborlu region is also able to use in lightweight masonry block making as alightweight aggregate.KEY WORDS: Amorphous silica, concrete, lightweight aggregate, lightweightmasonry unit, mineral additive material.