Levrek balıklarında (Dicentrarchus labrax) pasteurellosis'e karşı alternatif aşılama yöntemleri üzerine bir araştırma
A research on the alternative vaccination methods against pasteurellosis in seabass
- Tez No: 184363
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN CANDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZETLEVREK BALIKLARINDA ( DICENTRARCHUS LABRAX )PASTEURELLOSIS'E KARŞI ALTERNATİF AŞILAMA YÖNTEMLERİÜZERİNE BİR ARAŞTIRMAHalofilik Gram negatif bir bakteri olan Photobacterium damselae ssp. piscicida( Pasteurella piscicida )' nın neden olduğu pasteurellosis levrek yetiştiriciliğinde enönemli bakteriyel hastalıklardan birisidir. Hastalığın kontrolü için kullanılanantibiyotiklere karşı gelişen direnç aşılama uygulamalarını hastalıkların kontrolünde önplana çıkarmıştır. Bu çalışmada, strese hassas olan levrek balığında stres oluşturmadanaşılama imkanı sağlayan oral yöntemin etkinliği immersiyon ve injeksiyonyöntemleriyle karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır.Çalışma Muğla ili, Milas ilçesi, Ören beldesinde bir adaptasyon ünitesindegerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 4 tane 9 m3' lük, 4 tane de 3 m3' lük tank kullanılmıştır.Balıklar büyük tanklara 150' şer adet, küçük tanklara 50' şer adet olarakyerleştirilmiştir.Oral aşılar; polylactide - co - glycolide ( PLG ) polimerleri kullanılarakmikrokapsüllenmiş ve liyofilize edilerek yeme karıştırılmıştır. Balıklar 14 gün boyuncavücut ağırlıklarının % 2 si oranında aşı karıştırılmış yemle beslenerek aşılanmıştır.İmmersiyon yönteminde 1litre aşı 9 litre deniz suyunda sulandırılarak balıklar 60 saniyeaşı solusyonunnda tutulmuşlardır. İnjeksiyonla aşılamada ise, balıklar sulandırılmamışaşı ile intraperitonal olarak 0.1 ml' lik injekte edilerek aşılanmışlardır.15 gün sonra aşılanmış ve kontrol grubundaki balıklar 108 cfu/ ml bakteriyleintraperitonal injeksiyonla eprüvasyona tabi tutulmuştur. Oral aşılamada, Görecelihayatta Kalma ( RPS ) değeri 68.8-74, immersiyonla aşılamada 79.3-82.2,İnjeksiyon uygulamasında ise RPS değeri 87.2 olarak ölçülmüştür. Kontrol grubundakitanklarda % 51, 3 ölüm oranları görülmüştür. Negatif kontrol grubuna eprüvasyonuygulaması yapılmamıştır.Çalışma sonunda immersiyon ve injeksiyon yöntemleri ile yapılan uygulamalarda dayüksek koruma elde edilmiştir. Mikrokapsüllenen oral aşının sindirim sistemindenbozulmadan geçerek Photobacterium damselae subsp. piscicida' ya karşı belli orandakoruma sağladığı görülmüştür.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYA RESEARCH ON THE ALTERNATIVE VACCINATION METHODSAGAINST PASTEURELLOSIS IN SEABASSPasteurellosis, caused by the halophilic Gram negative bacterium Photobacteriumdamselae ssp. piscicida, is one of the most important bacterial diseases causing highmortality losses in sea bass ( Dicentrarchus labrax ) farming. Increasing resistance toantibiotics has been emphasized the importance of vaccination for its controlling. In thepresent study oral method which may be applicated free of stress comparing toimmersion and injection in sea bass was investigated.The present study was carried out at an adaptation unit in Ören, Milas, Muğla. For thisinvestigation four 9m3 and four 3 m3 tanks were used. 150 fish in each 9m3 tanks, and 50fish in the 3 m3 tanks were held seperately.Oral vaccine was microencapsulated using polylactide-co-glycolide ( PLG ) andliyophylised then mixed in to the food. The fish have been fed with a diet containing theoral vaccine for 14 days at 2 % of bodyweight per day.Each litre of undiluted vaccine was diluted by the addition of 9 litres of seawater inimmersion method and immersed 60 seconds in the vaccine solution. The fish injectedintraperitoneally with 0.1 ml of undiluted vaccine in injection method. .15 days after each vaccinated and unvaccinated group of fish were challenged byintrapritoneal inoculation with 0.1 ml of bacterial suspension containing 108 cfu per ml.Relative percentage survival ( RPS ) value was calculated between 68.8-74 in oralmethod, 77.7 - 79.3 in immersion method and 87.2 in injection methods. 51.3 %Mortality was recorded in control group. No challenge was performed for the negativecountrol.In conclucion, of this study, good protection was achieved in vaccination by injectionand immersion methods and it was also demonstrated that microencapsulated oralvaccine may pass through the digestive tract of fish without degradation and couldinduce immun protection against Photobacterium damselae ssp. piscicida.ix