Türkiye'de lif levha ve yonga levha sektörünün durumu, Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırılması, problemleri ve çözüm yolları
The situation of particleboard and fiberboard industries, comparison with EU countries, problems and solutions in Turkey
- Tez No: 184364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZETTÜRKİYE'DE LİF LEVHA VE YONGA LEVHA SEKTÖRÜNÜN DURUMUAVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI, PROBLEMLERİVE ÇÖZÜM YOLLARIBu çalışmada, Türkiye'deki yonga levha ve lif levha sektörünün durumuincelenmiş ve Avrupa Birliği ülkelerindeki durum ile karşılaştırılmıştır. Sektörünüretim kapasitesi ithalat ve ihracat rakamları incelenmiş olup mevcut ve 2005yılında oluşacak durum ortaya konmuştur. Sektörde 37 özel kuruluş mevcut olup ,bunların 26' sı yonga levha sektöründe, 11'i lif levha sektöründe faaliyetgöstermektedir. Sektörün kapasite kullanım oranı son yıllarda ihracatlarındaartmasıyla yükselmiştir. Sektörün ana problemi hammadde darboğazıdır. Acilçözüm üretilmediği takdirde gelecekte kapasite kullanım oranları düşecektir. Veyeni kurulan tesisler üretim yapamaz duruma gelecektir. Maliyet yönünden deülkemizde odun yurt dışındaki ülkelerden iki katı daha pahalı durumdadır. Bu damalın dış piyasada özellikle Avrupa da rekabet şansını azaltmıştır. Yonga levhaticari sınıflamada 4410, lif levha 4411 GTİP numarası ile tanımlanmakta ve 12haneli açılımla detaylandırılmaktadır. Sektörde 37 özel kuruluş mevcut olup,devlet kuruluşu yoktur. Üretim teknolojileri bakımından problemleri yoktur.Odundışındaki diğer üretim maliyetlerinin döviz bazında düşmesi nedeniyle dış pazardarekabet gücü artmış, dolayısıyla ihracat canlanmıştır. Ürün özelliklerininkullanıcılar tarafından yeterince bilinmemesi sorunlar yaşanmasına nedenolmaktadır. Tezin son bölümünde sanayiciye ve Orman Genel Müdürlüğü'neproblemlerin çözüm yolları sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE SITUATION OF PARTICLEBOARD AND FIBERBOARD INDUSTRIES,COMPARISON WITH EU COUNTRIES, PROBLEMS AND SOLUTIONS INTURKEYIn this study, the situation of particleboard and fiberboard industries in Turkeydetermined and have been compared with EU countries. Sector's productioncapacity, importing and exporting values have been determined and present andshowed the situation which would consist in 2005. There are 37 private companiesin the sector. 26 of these have produced particleboard and 11 companies haveproduced fiberboard. The capacity using ratio is increased by increasingexporting. The main problem of sector is raw material gap. In the future, capacityusing ratio would be decreasing if any urgent solution proposals doesn' t appeared.According to this, the new establishments couldn' t product anything. In Turkey,the price of fibre-chipwood is nearly two times more to other countries. Thissituation reduces the competing of material, especially in Europe. Particleboard isdefined with customs reference number 4410, fiberboard is defined with customsreference number 4411 in trade classification and detailed until 12 numbers. Thereare 37 private companies in the sector and there isn' t any state company. Thereisn' t any problem about production technology. In foreign countries, competitionforce is increased by the production costs are decreased except fibre-chipwood.Because of this exporting is refreshed. The properties of the products aren?'tknown by the users, so this causes some problems. In the last part of the thesis,problems' solutions have been presented to industrialists and General Directorateof Forestry.