Eğirdir Gölü Havzası'nın yetişme ortamı özellikleri ve sınıflandırılması
Properties and classification of sites on Eğirdir Lake Watershed
- Tez No: 184424
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KANTARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
EĞİRDİR GÖLÜ HAVZASININ YETİŞME ORTAMI ÖZELLİKLERİ VESINIFLANDIRILMASIÖZETYetişme ortamı sınıflandırmaları; farklı ekolojik sistemlerin mevki, iklimanakaya/toprak, bitki toplumları ile kavranıp sınıflandırılmaları işlemi olup, ayırdedilenbirimlerden optimum fayda sağlayarak, hangi kullanıma tahsis edilebileceğinibelirlemek amacıyla yapılırlar. Diğer bir deyişle bir arazinin orman, tarım veya meraarazisimi olacağına ve ormancılıkta amenajman, silvikültür, ağaçlandırma ve diğerplanlamalara ve bunlara ait yatırımlara karar verebilmek için, ekolojik özelliklerinincelenerek yetişme ortamı sınıflandırılmasının yapılması gerekmektedir.Bu çalışma ile Kantarcı (1991) tarafından yapılan Akdeniz Bölgesi'nin YetişmeOrtamının Bölgesel Sınıflandırılmasında Göller Yetişme Ortamı Bölgeleri Grubudahilindeki Eğirdir Bölgesi'nin daha ayrıntılı yetişme ortamı sınıflandırılmasınınyapılması hedeflenmiştir [1]. Çalışma Eğirdir Bölgesi'nin yöreler (yükselti iklimkuşakları) ve gerekli görülen durumda alt yöreler (alt yükselti iklim kuşakları) biriminekadar yetişme ortamı sınıflandırmasının yapılmasını kapsamaktadır. Yetişmeortamlarının sınıflandırılmasında yeryüzü şekli, iklim, anakaya/toprak, bitkitoplumlarının tür bileşimi ve yayılışını esas alan ?kombine yöntem? kullanılmıştır.Çalışma alanı sadece Eğirdir Gölü'nün su toplama havzası ile sınırlı kalmamaktadır.Konumu itibarı ile göl üzerinden esen nemli rüzgârların iklim, dolaylı olarak vejatasyontipini etkilediği araziyi de kapsamakta olup, 30° 20' 00'' - 31° 24' 52'' doğu boylamlarıile 37° 39' 17'' - 38° 30' 30'' kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Eğirdir GölüHavzası'nın iklimi, Akdeniz iklimi ile İç Anadolu karasal iklimi arasında bir geçiş teşkiletmektedir. Orman sınırının yer yer 2100 m'ye kadar çıktığı çalışma alanında en düşükyükselti göl seviyesi olan 916 m'dir.Çalışmanın sonucunda Eğirdir Bölgesi Senirkent, Yalvaç-Sultan Dağları, Bozanönü-Atabey-Barla ve Isparta-Eğirdir Alt Bölgesi olmak üzere dört alt bölgeye ayrılmıştır.Alt bölgelerden, Senirkent Alt Bölgesi; Senirkent-Garip ve Gençali-Hoyran (KarakuşDağları) Bölümü olmak üzere iki, Yalvaç-Sultan Dağları Alt Bölgesi; Kirişli Dağı,Gelendost, Yarıkkaya-Bağkonak (Sultan Dağları) ve Yalvaç-Hüyüklü-Bahtiyar-ÇetinceBölümü olmaküzere dört, Bozanönü-Atabey-Barla Alt Bölgesi; Barla Bölümü olmaküzere bir, Isparta-Eğirdir Alt Bölgesi ise; Eğirdir Bölümü olmak üzere bir bölümeayrılmıştır. Senirkent Alt Bölgesi ve Yalvaç-Sultan Dağları Alt Bölgesi bölümlerindeyetişme ortamı yöreleri grubu ayrılmazken, Bozanönü-Atabey-Barla Alt Bölgesi'ninBarla Bölümü'nde; Boyalı Yukarısı, Barla Antropojen Sahalar, Barla-Eğirdir Arası veYürlük Dağı Batısı Yetişme Ortamı Yöreleri Grubu olmak üzere dört, Isparta-EğirdirAlt Bölgesi'nin Eğirdir Bölümü'nde; Eğirdir Gölü Doğusu Esinyurt-Eğirdir-SofularArası Tepelik Arazi, Sorgun Yaylası, Delioğlan-Kocakar-Güllüce Yüksek Kütlesi (OrtaAnamas), Yukarıgökdere-Balkırı-Eğirdir (Davras Dağı Doğu Yamaçları), Dulup DağıBatı Yamaçları ve Dulup Dağı-Dedegül Dağı Arası Yetişme Ortamı Yöreleri Grubuolmak üzere altı yetişme ortamı yöreleri grubuna ayrılmıştır. Bölümler ve yetişmeortamı yöreleri grupları da toplam yüzbir yöreye (yükselti-iklim kuşağı) ve doksanbir altyöreye (alt yükselti-iklim kuşağı) ayrılmıştır.xiii
Özet (Çeviri)
PROPERTIES AND CLASSIFICATION OF SITES ON EĞIRDIR LAKEWATERSHEDABSTRACTGrowing site classifications is a classification process of different ecological systemsbased on their location, climate, parent material/soil and plant communities, and it aimsto allocate different units to proper use while optimum benefits are obtained from eachunit. In another words; growing site classification is needed to determine if a land is tobe allocated for forest or agriculture, and to decide how to make management,silviculture, and afforestation plans and to invest on the activities shown in these plans.In this study; a detailed growing site classification of Eğirdir region, which is found inthe Mediterranean Region Growing Site Regional Classification - Lake DistrictGrowing Site Regions Group made by Kantarcı (1991) [1]. This study includes theclassification of the Eğirdir region to a level of sections (altitude belts) and subsections(sub-altitude belts) as necessary. A ?combined method?, which takes landform, climate,parent material/soil, composition and distribution of plant communities into account,was used for growing site classification.The study site is not limited to Eğirdir Lake watershed. The site included the areaswhich have possibly been affected by the moist winds blowing over the Lake due totheir locations, and located between 30° 20' 11“ - 31° 24' 52”east longitudes and 37° 39'17“-38° 30' 30”north latitudes. Climate of the Eğirdir Lake watershed is in transitionbetween Mediterranean and continental climates. The lowest elevation of the study areais 916 m at the lake surface while forest line can go up to 2100 m.As a result of the study; Eğirdir region was divided into four subregions, includingSenirkent, Yalvaç-Sultan Mountains, Bozanönü-Atabey-Barla and Isparta-Eğirdirsubregions. Among the subregions; Senirkent was divided into two sections includingSenirkent-Garip and Gençali-Hoyran (Karakuş Mountain); Yalvaç-Sultan Mountainswas divided into four divisions including Kirişli Mountain, Gelendost, Yarıkkaya-Bağkonak (Sultan Mountain) and Yalvaç-Hüyüklü-Bahtiyar-Çetince divisions.Bozanönü-Atabey-Barla subregion includes one division named Barla; and Isparta-Eğirdir subregion includes one division named Eğirdir. While Senirkent and Yalvaç-Sultan Mountains subregions were not divided into group sections, Bozanönü-Atabey-Barla subregion Barla division was divided into four group sections includıng BoyalıYukarısı, Barla Anthropogenic Fields, Barla-Eğirdir interspace and western areas ofYörük Mountain; Isparta-Eğirdir subregion Eğirdir division was divided into six groupsections including eastern areas of Eğirdir Lake Esinyurt-Eğirdir-Sofular interspace,Sorgun Plateau, Delioğlan-Kocakar-Güllüce high fields (Orta Anamas), Yukarıgökdere-Balkırı-Eğirdir (eastern slopes of Davras Mountain), western slopes of Dulup Mountain,and Dulup Mountain-Dedegül Mountain interspace group sections. Divisions and groupsections were then divided into a total of ninety nine sections (altitude belts) and ninetyone subsections (sub-altitude belts).xiv