Genelleştirilmiş konkavlığın ekonomideki uygulamaları
Application of generalized concavity to economics
  1. Tez No: 184438
  2. Yazar: HALEF ÖKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜFİT GİRESUNLU, PROF.DR. MUSA İLYASOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZETGenelleştirilmiş konkavlığın ekonomideki uygulamalarıKonkavlık , matematiksel ekonomide , mühendislikte , yönetim biliminde ve optimizasyonteorisinde merkezi bir rol oynar. Bulunması zor olan ekstremum problemlerindefonksiyonların konkavlığı önemli bir teori olarak kullanılmaktadır. Başka bir deyişle ,konkavlık genellikle teoremlerin sağlanan en az varsayımları için yeterli bir koşuldur. Amakonkavlık kesinlikle gerekli bir koşul değildir. Halbuki fonksiyonların büyük bir kısmıkonkav değildir fakat bu konkav fonksiyonlara benzer özelliklere sahiptir. Bu türfonksiyonlara genelleştirilmiş konkav fonksiyonlar denir. Biz de bu tezimizde birçokgenelleştirilmiş konkavlık özelliklerinin ekonomi ve optimizasyonda kullanıldığı yerleriinceleyeceğiz.iv
Özet (Çeviri)
SUMMARYApplication of Generalized Concavity to EconomicsConcavity plays a central role in mathematical economics, engineering, management science,and optimization theory. The reason is that concavity of function is used as a hypothesis inmost of the important theorems concerning extremum problems. In other words, concavityusually a sufficient condition for satiafying the underlying assumptions of these theorems, butconcavity is definitely not a necessary condition. In fact , there are large families of functionsthat are nonconcave and yet have properties similar to those of concave functions. Suchfunctions are called generallized concave functions, and this thesis is about thevariousgeneralizations of concavity, mainly in the context of economics and optimization.v