Yer seviyesi ozon kirliliğine neden olan parametrelerin İstanbul ili için incelenmesi
Researching of parameters that cause surface ozane pollution in İstanbul city
- Tez No: 184485
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZETEndüstrileşme ve taşıt sayısının artmasına paralel olarak havaya verilen kirletici miktarı daartmaktadır. Yer seviyesi ozonu ortama verilen bu kirleticilerden azot oksitler vehidrokarbonlar gibi birincil kirleticilerin güneş enerjisi eşliğinde fotokimyasal reaksiyonlarısonucu oluşmaktadır.Uzun yıllardır taşıtlar, endüstriyel tesisler ve evsel kaynaklar ozon öncü maddelerini havayavermektedirler. Ancak ozonun meydana gelmesi için gerekli olan güneş enerjisinin yazaylarında fazla olması, ozon kirliliğinin mevsimsel bir problem olarak yaz aylarındakarşımıza çıkmasına neden olmuştur.İstanbul'da yapılan ölçüm sonuçları da yaz sezonunda ozon seviyesinin yüksek olduğunugöstermektedir. Özellikle öğle saatlerinde ozonun maksimum seviyelerde olduğu ölçülmüştür.Akşam saatlerinde ise ozon tekrar düşüş göstermektedir.Bu çalışma kapsamında günümüzde gelişmiş ülkelerde sınır aşan bir kirletici parametre olaraktanımlanan ozonun oluşturduğu pik değerler incelenmiştir. Ozon konsantrasyonununartmasına neden olabilecek kirletici parametreler ile meteorolojik faktörlerin ilişkisinebakılarak ozonun farklı saatlerdeki davranışı incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : İstanbul, Hava Kirliliği, Ozon, NOx, HC, Sıcaklık, Rüzgar Hızı, GüneşRadyasyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAccording to the increase of industry and traffic the amount of pollutants are also increasing.The surface ozone concentration is made up of the primary pollutants like nitric oxides andhydrocarbons that cause the photochemical reactions with the sun shine.Throughout the year, traffic, industry and households release the precursors of ozone into theair. But, it is only on hot and sunny days that they can be transformed into ozone by sunlight,which is why ozone is a seasonal problem, resulting however from daily emitted precursorpollution.The indications in Istanbul shows us that during summer the ozon level is high. Especially atmidday the level is maximum. At night hours the level decreases again.In this research we examined that in devoloping countries the pollutant parameter that affectsnot only the emission source but also the countries, cause the pike results of the ozone.Meteorological factors and pollutants are examined in different day time for the increase ofthe ozone concentrations.KeyWords: Istanbul, Air Pollution, Ozone, NOx , HC, Temperature, Wind Speed, SunRadiations.