Bilgi/iletişim çağı ve iç mekan tasarımı
Information/communication age and interior design
  1. Tez No: 184508
  2. Yazar: DİDEM BEDÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET?Bilgi/İletişim Çağı ve İç Mekan Tasarımı? konulu bu çalışmada bilgi ve iletişimçağında ortaya çıkan akımlar incelenmiş, bunların etkisinde gelişen iç mekantasarımları araştırılmıştır.Birinci bölümde 1970'lerde gelişen bu dönemin tanımı, kapsamı ve gelişimiaraştırılmış; yeni teknolojilerin getirdiği imkanlar belirtilmiştir. Daha sonrateknolojik gelişmelerin 20. yüzyılın son çeyreğinde insana olan yansımaları ve budeğişimlerin toplumun yaşamını olumlu ve olumsuz olarak nasıl etkilediği elealınmıştır.İkinci bölümde bilgi-iletişim çağına geçiş yılları olan 1970-1980 yılları arasındakionyıllık dönemde gelişen sosyal yaşam aktarılmış; bu atmosferde ortaya çıkanmimarlık ve tasarım alanlarındaki akımlar araştırılmıştır. İç mekan tasarımları iseonları etkileyen unsurlar incelenerek örneklerle anlatılmıştır.Üçüncü bölümde ve dördüncü bölümde sırayla 1980-1990 yılları ve 1990-2000yılları arasındaki onyıllık periyodlar aynı şekilde ele alınmıştır. Her onyıllık dönemsonunda bölüm değerlendirmesi yapılmıştır.Beşinci ve son bölümde ise araştırmalar sonucunda bilgi-iletişim çağında içmekanların belirginleşen özellikleri ile her onyıllık periyodun birbirinden farklarıortaya konulmuş; gelecekte oluşabilecek teknolojiler ile bunların tasarıma ve yaşamaetkilerine dair düşünceler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this thesis studying the subject ?Information/Communication Age and InteriorDesign?, the movements of this era have been examined and the research aboutinterior space designs developed by these influences have been done.In the first chapter the definition, content and the development of the information andcommunication age has been given; the possibilities of the new technologies areshown. After that, the reflections of developing technologies on mankind with thepositive and negative aspects of these changes on social life in the last quarter of the20th century have been discussed.In the second chapter the social life in the decade of 1970-1980 as the transitionyears to the information-communication age are given and architectural and designmovements that came up in this atmosphere are examined. Also the interior designsare shown evaluating the elements effecting the examples.In the third chapter and the fourth chapter, the years between 1980-1990 and 1990-2000 are considered in the same way as ten year periods. At the end of every decadethere is a chapter analysis.In the fifth and last chapter, the properties of the interiors that came up as a result ofour studies about this era and the differences between every decade have beenshown. Also, thoughts about the effects of the upcoming technologies on design andour lives in the future are considered.