GPS ölçülerinin değerlendirilmesinde başlangıç faz belirsizliğinin araştırılması
Research on the inital phase ambiguity in evaluating GPS observables
- Tez No: 184509
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZETBu tezin amacı GPS (Global Positioning System) ile bağıl konum belirlemede Başlangıç FazBelirsizliği (BFB) kestirimini etkileyen faktörleri inceleyerek, yeni bir yöntem önermek ya davar olan yöntemlere katkıda bulunmaktır. Bu amaçla BFB kestiriminin genel karakterini iyiyansıtan ve en iyi bilinen yöntemlerden biri olan LAMBDA (Least AMBiguty DecorelationAdjustment) yöntemi üzerinde durulmuştur. BFB kestirimini etkileyen faktörler incelenirkenbu yöntem kullanılmış ve bu yöntemin farklı koşullardaki başarısı da test edilmiştir. BFBkestirimini etkileyen faktörler simülasyonla türetilen gözlem dosyaları üzerinde tartışılmıştır.Ayrıca, BFB'nin geçerliği için önerilen test işlemelerinin güvenirlikleri de simülasyonlatüretilen bu dosyalar üzerinde incelenmiştir.GPS'de iki ana konum belirleme yöntemi vardır. Bunlar mutlak konum belirleme ve bağılkonum belirlemedir. Mutlak konum belirleme genellikle navigasyon amaçlı olarak ya da bağılkonum belirlemedeki yaklaşık değerleri iyileştirmek için kullanılır. Bağıl konum belirleme iseduyarlı konum belirlemenin temelini oluşturur.Duyarlı bağıl konum belirleme; gözlem türü ya da türlerine, matematik modele, atmosferikmodele ve BFB kestirimine bağlı olarak değişir. Eğer baz uzunluğu yeterince kısa (
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research work proposes a new method or improves the well-known methods forambiguity resolution at relative positioning with GPS (Global Positioning System), whileeffective factors on it are examined. For this reason, one of most known methods beingLAMBDA (Least AMBiguity Decorelation Adjustment), which demonstrate general characterof ambiguity estimation, is stood on. When the effective factors on ambiguity resolution areexamined, the method is used and is also argued with its success of ambiguity estimation atdifferent conditions. The factors on ambiguity estimation are studied on simulated GPSobservation files at RINEX (Receiver INdependent EXchange) format. Moreover, reliabilityof proposed test procedures for ambiguity validation also inspects on the simulatedobservation files.There are two main positioning methods in GPS and the other methods are derived fromthem. These are point positioning and relative positioning. Generally, while the first use fornavigation or improve approximated point coordinates before relative positioning because ofmeter accuracy, the second used to precise positioning.Relative position with centimeter or sub centimeter precision is up to some restrictions whichare observation type/types, mathematical model, atmospheric models and ambiguityestimation. The restrictions are altered according to baseline length. If the length of thebaseline is sufficiently short (