Information design examples applied in public places in turkiye and an alternative indoor information design implementation proposal
Türkiyede kamusal alanlarda uygulanan bilgilendirme tasarımı örnekleri ve içmekanlar için alternatif bir bilgilendirme tasarımı uygulaması önerisi
- Tez No: 293070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsanlar, çağlar boyunca bilgiyi aktarmak için görsel iletişim yollarını kullanmışlardır. Dolayısıyla insanlığın varolduğu yerde bilgi de varolmuştur. Bilgi Toplumu bir taraftan istediğimiz bilgiye istediğimiz zaman ve istediğimiz yerde ulaşmamızı giderek kolaylaştırırken, diğer taraftan bizim için gerekli olan bilgileri gereksiz olanlardan ayrımak giderek zorlaştırmaktadır. Bu bilgi karmaşasının çözümü bilgilendirme tasarımıdır. Bilgilendirme tasarımı varolan bilgiyi sınıflandırıp sadeleştirerek geniş bir hedef kitlenin anlayabileceği estetik ve iletişim prensiplerine uygun görsel bir forma dönüştüren disiplinlerarası bir alandır. Bu tezin amacı bilgilendirme tasarımını ve bilgilendirme tasarımının uygulama alanlarını Türkiyede ki kamusal alanlarda uygulanan örnekler çerçevesinde incelemektir. Tezin kapsamında uygulama önerisiyle ilgili olarak anket ve saha çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar özellikle Türkiyede ki devlet dairelerinde uygulanan bilgilendirme tasarımı sistemleriyle ilgili eksiklikleri ortaya koymaya çalışmaktadır. Sonuç olarak, devlet dairelerini kullanan bütün vatandaşlara eşit hizmet sağlamak amacıyla, bu alanlarda uygulanan bilgilendirme tasarımı örnekleri ile ilgili bir çözüm önerisi sunulmuştur. Çözüm önerisi, seçilen pilot bölgenin üstünden, varolan bilgilendirme tasarımı sistemini iyileştirmek için yapılabilecek uygulamaları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Humankind has been using visual communication to convey information since ages. Thus, existence of information depends on the existence of humankind. Contemporarily in Information Society it becomes easier to reach information at any time and anywhere. It also becomes harder to distinguish the necessary information from the unnecessary one. Information design is a solution to this information anxiety. Information design is an interdisciplinary field, which is about sorting out and simplifying existing information and converting it to a common visual form in terms of aesthetic and communication principles for a wide range of audience. The aim of this thesis is to examine information design and its application fields in regard of examples implemented in public places in Türkiye. In the scope of this thesis, a survey and a case study are conducted on the implementation proposal subject, which helped to particularly determine significant deficiencies of information design systems applied in government offices in Türkiye. As a result, a solution proposal is offered on the subject for providing equal services to all citizens that use government offices. Solution proposal includes information design implementation suggestions over indoor pilot area for improving the existing information design system.