Türkiye'de deniz ulaştırmasının mevcut durumunun değerlendirilmesi ve diğer ulaşım sistemleri içerisindeki yeri
Evaluation of current situation of maritime transportation in Turkey and position in other transportation systems
- Tez No: 184559
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
TÜRK YE'DE DEN Z ULAŞTIRMASININ MEVCUT DURUMUNUNDEĞERLEND R LMES VE D ĞER ULAŞIM S STEMLERÇER S NDEK YER(Yüksek Lisans Tezi)Okay KILIÇGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETDeniz ulaştırması, diğer ulaşım sistemlerine nazaran daha ucuz olan veteknolojik gelişmelere paralel olarak gelişen bir ulaşım sistemidir. Dünyaticaretinin yaklaşık % 96'sı deniz ulaştırması yoluyla yapılmaktadır. Denizulaştırması, amacına bakıldığında genel olarak yük ve yolcu taşımacılığınıiçermekte, ancak bu amaçlara ulaşabilmek için birçok unsuru da beraberindegetirmektedir. Deniz ulaştırmasını etkileyen başlıca faktörler; Deniz emniyeti vegüvenliği, liman tesisleri ve gemi inşaa sanayii gibi konular deniz ulaştırmasınıbelirleyen unsurlardır. Türkiye'deki deniz ulaştırmasını ele alan bu çalışmada,kurumsal yapı, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), deniz ticaret filosu, denizticareti, deniz emniyeti, deniz güvenliği, Türk Boğazları, liman tesisleri, gemiinşaa, eğitim gibi konular ve ayrıca uluslararası denizcilik sektöründekiteknolojik, politik ve ekonomik gelişmeler ve söz konusu gelişmelere Türkdenizcilik sektörünün uyumu ayrıntılı olarak incelenmekte, genel birdeğerlendirme yapılarak, Türk deniz ulaştırmasının gelişmesini sağlayacakgerekli tedbirler önerilmektedir.Bilim Kodu : 911.Anahtar Kelimeler : Deniz ulaştırması, ticaret, filo, deniz emniyeti ve güvenlikSayfa Adedi : 228Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF CURRENT SITUATION OF MARITIMETRANSPORTATION IN TURKEY AND POSITION IN OTHERTRANSPORTATION SYSTEMS(M.Sc. Thesis)Okay KILIÇGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTCompared to other transportation systems, the maritime transport is thetransportation system which is cheaper and growing as parallel to technologicalimprovements. About 96% of the world trade is carried by maritimetransportation. Maritime traffic is dominantly focused on freight and passengertraffic from the point of the transportation objectives. However, it comprises alot of components to reach the objectives. The major factors which definemaritime transportation are maritime safety and security, port facilities andshipbuilding sector. In the study concerning maritime transportation in Turkey;Institutional structure, International Maritime Organization (IMO), merchantfleet, maritime trade, maritime safety and security, Turkish Straits, portfacilities, shipbuilding sector and maritime education and furthermore;technological, political and economic developments in the international shippingsector and conformity of Turkish shipping sector to this developments areexamined in detail and general evaluation is conducted and requiredmeasurements are proposed to ensure the development of Turkish maritimetransportation.Science Code: 911.Key Words : Maritime transportation, trade, fleet, safety and securityPage Number: 228Adviser : Ass. Prof. M. Kürşat ÇUBUK