İki faktörlü deneylerde kontrole karşı işlem etkilerinin karşılaştırılması
Comparisons of treatments with a control in two factor experiments
- Tez No: 184558
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ivİKİ FAKTÖRLÜ DENEYLERDE KONTROLE KARŞIİŞLEM ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Özge ÖZBENGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETİşlemlerin bir kontrol ya da standart ile karşılaştırılması uygulamadasıkça karşılaşılan bir problemdir. Amaç işlemin kontrolden belirginbiçimde farklı olup olmadığının tesbit edilebilmesidir. Bu probleminçözümü için çoklu karşılaştırma yöntemleri kullanılır ve literatürdeönerilen çoklu karşılaştırma yöntemleri mevcuttur. Bu çalışmada üççoklu karşılaştırma yöntemi tanıtılmıştır. İlk yöntem Dunnet çoklukarşılaştırma yöntemidir. Bu yöntem ile eşanlı güven sınırlarınınoluşturulması ikinci bölümde açıklanmış ve uygulaması iki örneküzerinde özetlenmiştir. Dunnet yönteminin birden fazla faktörünbulunduğu deneylerde kullanılabilmesi için genişletilmiş Dunnet çoklukarşılaştırma yöntemi üçüncü bölümde tanıtılmıştır. Bu yöntemin teoriktemeline yer verilmiş ve iki örnek üzerinde uygulaması yapılmıştır. İkifaktörlü deneylerde kulllanılan bir diğer yöntem çoklu karşılaştırmalariçin Peng, Lee ve Liu yöntemidir. Bu yöntem dördüncü bölümdetanıtılmış ve uygulamasına yer verilmiştir. Tanıtılan bu üç yöntem Türkv(2005)' ün çalışmasından alınan veri üzerine uygulanmış ve sonuçlarıyorumlanmıştır. Ayrıca üç yöntemin karşılaştırılşması amacıyla 1200tekrarlı bir simülasyon çalışması yapılmıştır ve sonuçları açıklanmıştır.Bilim Kodu :212Anahtar Kelimeler :Çoklu karşılaştırma yöntemleri, Eşanlı güvensınırları, İki faktörlü deney düzenleriSayfa Adedi :96Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Hamza Gamgam
Özet (Çeviri)
ivCOMPARISONS OF TREATMENTS WITH A CONTROL INTWO-FACTOR EXPERIMENT(M.Sc.Thesis)Özge ÖZBENGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTComparisons of treatments with a control or standart is a commonproblem in applied research. Interest is to determine teratment issignificantly better then the control. Multiple comparison testprocedures are used to solve this problem and multiple comparisonprocedures have been proposed in the literature. Three multiplecomprison procedure has been intruduced in this study. Firstprocedure is Dunnet?s multiple comparison procedure. In the secondsection simultaneous confidence bounds of this procedure has beenintroduced and the application has been described with two examples.Extensions of Dunnet multiple comparison procedure for usingDunnet?s procedure in multi- factor experiments is introduced insection three and the principals of this procedure has been introducedand two examples has been solved to describe the procedure. Anotherprocedure used in two- factor experiments is Peng, Lee and Liuprocedure for multiple comparisons. The principals and the applicationvof this procedure has been introduced. Three procedures that has beendescribed, was practiced on the data taken from the Türk (2005) study.A simulation study with 1200 repeats has been made for comparison ofthree procedures and the results are described.Science Code :212Key Words :Multiple comparison procedures, simultaneousconfidence bounds, Two-factor experimeltaldesignsPage Number :96Adviser :Prof. Dr. Hamza Gamgam