Çalışan kimya mühendislerinin kimya mühendisliği eğitimine ilşkin taleplerinin analizi
The analysis of demands on employed chemical engineers about the chemical engineeing training
- Tez No: 184572
- Danışmanlar: PROF.DR. İSKENDER ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
1ÇALIŞAN KİMYA MÜHENDİSLERİNİN KİMYA MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİNEİLİŞKİN TALEPLERİNİN ANALİZİ(Yüksek Lisans Tezi)Mehmet BESLEMEGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBilim ve teknolojideki gelişmeler, kimya mühendisliği ve eğitim programlarını daetkilemektedir. Çalışmamızda, bu gelişmelerin ülkemiz kimya sanayisi vemühendislik programları üzerine yansımaları, etkileri incelenmiştir.Eğitim programlarının kalite ve akreditasyon uygulamalarında, müşterilerin veyapaydaşların talepleri gerekli, önemli, fakat nicelik yönünden ulaşılması zor bilgidir.Bu çalışmamızda, geniş bir örneklemle sahada gereken bilgi ve beceridonanımıyla üniversitelerimiz kimya mühendisliği bölümlerinin verdiği eğitiminkritik bir karşılaştırılması yapılmıştır. Hangi derslerin ve ders gruplarının dahageniş verilmesi, hangilerinin gerçekte pek yararlı olmadığı sorgulanmıştır.Bilim Kodu : 912.1.070Anahtar Kelimeler : ABET, kimya sanayisindeki gelişme vebeklentiler, kimya mühendisliği, teknoloji,mühendis, araştırma, anket, eğitimiyileştirme, eğitimde kalite uygulamalarıSayfa Adedi : 144Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF DEMANDS ON EMPLOYED CHEMICAL ENGINEERSABOUT THE CHEMICAL ENGINEERING TRAINING(M. Sc. Thesis)Mehmet BESLEMEGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe advancements in science and technology is effecting the science ofchemical engineering and the training programs. We studied the reflectionsand the effects of these advancements on our countries chemical industry andengineering programs.The demands of the customers for the applications of the training programson quality and accreditation are necessary and important but hard to obtainabstract information. A critical comparision of the information and abilityrequired in the field and the education provided in the chemical engineeringdepartments of our universities was made by using a wide range study. Whichcourses should be tought in depth and which courses are not useful in practiceare questioned.Science Code : 912.1.070Key Words : The developments and the expectations of thechemical industry, chemical engineering,technology, engineer, research, questionnaire,improvement in training, quality applications fortrainingPage Number : 144Adviser : Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ