CrN, TİN kaplanmış ve kaplanmamış AISI 304 paslanmaz çeliğinin korozyon özellikleri
The corrosion features of stainless steels coated with CrN and TİN and non-coated
- Tez No: 184581
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT, DOÇ. DR. TÜLİN KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
CrN, TiN KAPLANMIŞ VE KAPLANMAMIŞ AISI 304 PASLANMAZÇELİĞİNİN KOROZYON ÖZELLİKLERİ(Yüksek Lisans Tezi)Mustafa UYSALGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMayıs 2006ÖZETLiteratürde TiN ve CrN kaplamaların korozyon özellikleri hakkında yeterliçalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada paslanmaz çelik üzerine PVDyöntemine göre yapılan TiN ve CrN ince kaplamaların paslanmaz çeliğekazandırdığı korozyon özellikleri araştırılmıştır.Her üç çeliğin 0,5 M NaCl ortamında serbest korozyon ve aşırı polarizasyonkoşullarında elde edilen Elektrokimyasal bulguları ile EDS, SEM ve ICP çözeltianaliz sonuçları beraberce değerlendirilmiştir. Kullanılan elektrokimyasalteknikler, yarı kararlı potansiyodinamik polarizasyon eğrileri, açık devrepotansiyeli (ADP) ölçümleri ve kronoamperometridir.Deneysel sonuçlara göre, numunelerin özellikle lokalize korozyon özelliklerininbaşlıca çelik üzerindeki kaplama hatalarına, kaplama yüzeyinin üretimisonrasında ve polarizasyon aşamasında oksijen bağlama özelliğine vepolarizasyon derecesine bağlı olduğu belirlenmiştir.Her üç numune içinde TiN kaplamaların kaplama hatalarının bulunduğuyerlerde ileri derecede çukur korozyonu eğilimi gözlenirken CrN kaplamalardapolarizasyon sonucunda kaplama hatalarının önemli ölçüde pasifleştiğibelirlenmiştir. Paslanmaz çelik numunelerin ise yüzeyin her yerinde lokalizekorozyona uğradığı ve korozyon hızının ise polarizasyon derecesine bağlı olarakdiğer numunelerden 10-30 kat daha büyük olduğu bulunmuştur.Bilim Kodu : 708.3.028Anahtar Kelimeler : PVD, TiN, CrN, Korozyon, Paslanmaz ÇelikSayfa Adedi : 95Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Muammer NALBANTDoç. Dr. Tülin KIYAK
Özet (Çeviri)
THE CORROSION FEATURES OF STAINLESS STEELS COATED WITHCRN AND TIN AND NON-COATED(M.Sc. Thesis)Mustafa UYSALGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMay 2006ABSTRACTIn the literature, a sufficient study has not been encountered about thecorrosion features of TiN and CrN coated stainless steel. In this study corrosionbehaviour of coated AISI 304 stainless steel through the method of PVD hasbeen investigated.The electro chemical results of each steels were acquired under the conditions offree corrosion where over polarization in the 0,5 M NaCl was evaluated togetherwith the results of EDS, SEM, and ICP solution analysis. The electro chemicaltechniques used were semi stable potantiodynamic polarization curves, opencircuit potential (OCP) measures and cronoampermeter.According to the experimental results it localized corrosion features of thesamples mainly depend on the coating defects, oxygen binding features after theproduction of coating surface and at the stage of polarization and the degree ofpolarization.High degree of pitting corrosion tendency at coating defects after TiN coatingsexis on the supaces each of three samples. It has been evaluated that CrNcoatings are passive significantly at the end of polarization. Also it has beendetermined that localized corrosion voidely spready over the surface of stainlesssteel samples. Thus, the corrosion rate depends on the polarization degree is 10- 30 times higher than that of the other samples.Science Code : 708.3.028Key Words : PVD, TiN, CrN, Corrosion, Coatings, Stainless steelPage Number : 95Adviser : Prof. Dr. Muammer NALBANTDoç. Dr. Tülin KIYAK