Silindirik sıvı depolama tanklarında sismik izolasyon uygulaması
An examples for base isolation for liquid storage tanks
- Tez No: 184587
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDUSSAMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Earthquake Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ivSİLİNDİRİK SIVI DEPOLAMA TANKLARINDASİSMİK İZOLASYON UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Ahmet Sait MERMERGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışma silindirik sıvı depolama tanklarının sismik izolasyon uygulamasınıiçerir. Bütün mühendislik yapılarında olduğu gibi depremin etkilerini azaltmakve zararlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir çok çalışma yapılamaktadır.Bu çalışma sıvı etkisinde olan bir tankın impulsif ve salınım etkilerine karşıtankta meydana gelecek hasarları önlemekte kullanılacak sismik izolasyonuygulamalarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır.Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olupçalışmanın amacı ve sıvı depolama tankları hakkında genel bilgileriiçermektedir. İkinci bölümde sismik izolasyonla ilgili yapılan çalışmalaraktarıldı. Aktif ve pasif kontrol hakkında bilgi verildi. Model önerileri üzerindeduruldu. Üçüncü bölümde sıvı depolama tankları ve maruz kaldığı etkilerdenbahisle sıvı-zemin, sıvı-tank etkileşimleri göz önüne getirildi. Önceden yapılançalışmalardan bahsedildi. Dinamik modellemelerde kullanılan ve sıvı-yapı-zemin etkileşimini çözümleme yollarından sonlu elemanlar metodu kısaca elealındı.Dördüncü bölümde sıvı depolama tanklarının dinamik analizi ile ilgilitemeller ve dinamik analiz çözüm esasları verildi. Zemine tam ankre edilmişörnek bir modelin dinamik analizi yapıldı. Yapılan kabuller aktarıldı. Beşincibölümde yapısal analiz programı SAP2000 kullanılarak önerilen modellerinvsismik İzolasyon uygulaması çerçevesinde çözümü yapıldı. Bu çözümde 17Ağustos 1999 Kocaeli depremi İzmit Meteoroloji Müdürlüğünden alınanveriler, 1940 El Centro deprem verileri ile 1994 Northridge deprem verilerikullanılmıştır. Altıncı ve son bölümde sonuçlar irdelendi.Bilim Kodu :911.1.144Anahtar Kelimeler :Silindirik sıvı depolama tankı, sismik izolasyon, dinamikanaliz, Zaman tanım alanında analiz,Sayfa Adedi :146Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Abdussamet ARSLAN
Özet (Çeviri)
viAN EXAMPLES FOR BASE ISOLATION FOR LIQUID STORAGE TANKS(M.Sc. Thesis)Ahmet Sait MERMERGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThis study encompasses the seismic isolation of cylindirical liquid storagetanks. Many studies are being conducted to diminish the impacts ofearthquakes and to eliminate their harmful effects as is the case in allengineerical constructions.This study aims to compare the seismic isolation practices to be used in theprevention of the harms in the tank against the impulsive and sloshing effectsof a tank subject to the liquid effect.It consists of six chapters. The introductory first chapter includes generalinformation about the purpose of the study and liquid storage tanks. In thesecond chapter, studies concerning seismic isolations are dealt with.İnformation is provided in relation to active and passive control. Modelsuggestions are emphasized. In the third chapter, in relation to liquid storagetanks and the effects to which they are exposed, liquid-tank interactions areconsidered. Also , previous studies are mentioned. The method of finite elementanalysis, a way of analysing the liquid-construction-base interaction, used inthe dynamic models is briefly described. In the fourth chapter, the essentialsregarding the dynamic analysis of the liquid storage tanks and the solutionbases of dynamic analysis are covered. The dynamic analysis of an exemplarymodel anchored fully to the base is done. The related axioms are presented. Inviithe fifth chapter, the solution of the models suggested via using the structuralanalysis programme SAP2000 in the framework of seismic isolation practices isprovided. In this solution the August 17, 1999 Kocaeli Earthquake İzmitMeteorology data, 1940 El Centro Eartquake data and 1994 Northridge dataare used. In the sixth and last chapter, the conclusions are examined.Science Code : 911.1.144Key Words :Cylinderical liquid storage tanks, dynamic analysis,seismic isolation, time history analysisPage Number :146Adviser :Prof Dr. Abdussamet ARSLAN