Değişik yağlardan elde edilen biodizellerin karşılaştırlması
Comparison of the biodiesels made from different kinds of oils
- Tez No: 184588
- Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR ZÜHTÜ UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
DEĞİŞİK YAĞLARDAN ELDE EDİLEN BİODİZELLERİNKARŞILAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Atakan EROLGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETEnerji dar boğazına giren Dünya'da alternatif enerji kaynakları her geçen günönemini arttırmaktadır. Bu alternatif enerji kaynaklarından biri olan biodizelyenilenebilir enerji kaynağı da olması sebebiyle günümüzde ismi çok anılırolmuştur. Hammaddesi yağ olan biodizel, ülkemiz tarımı için de önemli bir yertutmaktadır. Bu çalışmada değişik yağ türlerinden elde edilen biodizellerinkalite kontrol deneyleri ile EN 14214 Standartlarına uygun olup olmadığıaraştırılmış ve bu biodizeller birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Özellikle Anadolubitkisi olarak da bilinen Aspir'in iki çeşidi olan Remzibey ve Dinçer çeşitleriyağlarından elde edilen biodizellerin kalite kontrol deneyleri sonucu EN 14214standartlarına uygun olduğu saptanmıştır. Ayrıca esterleşme reaksiyonundansonra faz ayrımı için geçen sürenin kısaltılması için çift kademeli reaksiyon vekatalizör olarak sodyum metilat kullanılarak reaksiyonlar gerçekleştirilmiş,daha sonra faz ayrımı için geçen sürenin önemli ölçüde kısaldığı tespitedilmiştir. Su ile yıkama yerine talk ile muamele yapılmış ve su ile yıkamadandaha iyi sonuçlar elde edilmiştir.Bilim Kodu : 603.01.01Anahtar Kelimeler : Biodizel, yağ , aspirSayfa adedi : 72Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Bekir Zühtü UYSAL
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE BIODIESELS MADE FROM DIFFERENT KINDSOF OILS(M.Sc. Thesis )Atakan EROLGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTAlternative energy resources gain increasing importance due to the energycrises that the world faces nowadays. One of the alternative energy resources isbiodesel and its popularity increases due to the fact that it is a renewable energysource. The raw material of biodiesel is liquid oil and because of this fact;biodiesel industry has also great importance affecting our country?s agriculturalpotential. In this research, the quality of biodiesels obtained from various oils isexperimentally determined and compared with EN 14214 Standards. Especially,the performance of the so called Anatoilan plant, i.e. Safflower, was checkedand both kinds of it, i.e Remzibey and Dinçer types, were found to be suitablefor biodiesel production conforming EN 14214 Standards. Moreover, thepossibility of decreasing the time required for phase seperation afteresterification reaction was investigated and it was found that performing twostage reaction and use of sodium methilate as the catalyst led to importantreduction in the time necessary for phase seperation. In addition, biodiesel istreated with talk instead of washing with water and better results wereobtained.Science code : 603.01.01Key words : Biodiesel, oil, safflowerPage number : 72Adviser : Prof.Dr. Bekir Zühtü UYSAL