İnternet üzerinden ses iletimi ve uyarlamalı yankı yok etme
Voice over internet protocol and adaptive echo cancellation
- Tez No: 184598
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
NTERNET ÜZER NDEN SES LET MVEUYARLAMALI YANKI YOK ETME(Yüksek Lisans Tezi)Yaşar GÜNBULUTGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETnternet üzerinden ses iletimi (VOIP), paket anahtarlamalı şebekelerin biruygulaması olup gün geçtikçe bilinen heberleşme sistemlerinin yerinialmaktadır.IP ağında haberleşmenin sağlandığı bu VOIP uygulamalarında ses bilgisi,uygulanan bazı tekniklerle sayısal hale getirilir ve sıkıştırılır. Sıkıştırılan bubilgiler bir paketin içine konularak alıcıya iletilir. Alıcı ise aldığı paketiçözümleyerek ses sinyalini elde eder. Böylece haberleşme sağlanmış olur. Buhaberleşmenin kalitesini etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar sıralama hatası,paket kaybı, paketlerin farklı zaman aralıklarıyla alıcıya ulaşması (jitter) veyankıdır. Yankı sadece VOIP sistemlerinde değil, çoğu telefon haberleşmesindekarşılaşılan bir sorundur.Bu çalışmada, bazı süzme yöntemleri incelenmiş, yankının azaltılması ve dahakaliteli iletişimin nasıl sağlanabileceği konusunda bazı gelişmelerkaydedilmiştir.Bilim Kodu : 905.1.053Anahtar Kelimeler : Yankı, uyarlamalı, süzgeç, sesSayfa Adedi : 65Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇEL KKOL
Özet (Çeviri)
VOICE OVER INTERNET PROTOCOLANDADAPTIVE ECHO CANCELLATION(M.Sc. Thesis)Yaşar GÜNBULUTGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTVoice Over Internet Protocol is an application of packet switching network andit is taking the place of current telecommunication systems day by day.The voice data in these VOIP applications which provides the communicationin the IP network, is converted to digital and compressed. These compresseddata are put in a packet and transmitted to the receiver . So, the communicationis achieved. There are some factors reduce communication quality. These areerror in sequence, packet loss, jitter and echo. Echo is not only a problem forVOIP systems but also a problem for most of telephone communications.In this study, some filtering techniques are examined. Some improvements hasbeen made about echo cancellation and obtaining a high qualitycommunication.Science Code : 905.1.053Key Words : Echo, adaptive, filter, voicePage Number : 65Adviser : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇELiKKOL