Amasya İli, Hatuniye Mahallesi geleneksel yerleşim dokusunun analizi, değerlendirilmesi ve koruma geliştirme önerisi
The analysis and evaluation of Amasya, Hatuniye Mahallesi and the preservation / rehabilitation proposals for the traditional settlement
- Tez No: 184599
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
ivAMASYA İLİ, HATUNİYE MAHALLESİGELENEKSEL YERLEŞİM DOKUSUNUN ANALİZİ,DEĞERLENDİRİLMESİ VE KORUMA GELİŞTİRME ÖNERİSİ(Yüksek Lisans Tezi)Emine TÜRKOĞLUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETÇalışmanın amacı; Amasya ili Hatuniye mahallesi geleneksel dokusunda yokolmaya yüz tutmuş mimari ve çevresel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasıiçin koruma geliştirme önerileri oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusundahazırlanan tez; giriş ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere sekiz bölümdenoluşmaktadır.İkinci bölümde, çalışmanın kapsam amaç ve yöntemine, üçüncü bölümdeAmasya kentinin genel analizine, dördüncü bölümde ise kent içinde günümüzekadar gerçekleştirilmiş koruma faaliyetlerine yer verilmiştir. Beşinci bölümdeAmasya Hatuniye mahallesi genel analizi ve altıncı bölümde analizlerindeğerlendirmeleri yapılarak kent ve sokakların barındırdığı değerler vesorunlar ortaya konmuş, Hatuniye Mahallesi Yalıboyu kesimi için restitüsyonçalışması yapılmıştır.vYedinci ve sekizinci bölümde ise; analiz ve değerlendirme çalışmalarınınsentezlenmesi suretiyle Amasya tarihi sit alanı içerisinde özellikli ve öncelikli birkoruma alt bölgesi olan Hatuniye Mahallesi için fiziksel, işlevsel ve sosyal bazdaayrıntılı koruma önerileri geliştirilmiştir.Bilim Kodu : 801.1.085Anahtar Kelimeler : Amasya, Hatuniye, Yalıboyu, Analiz,Değerlendirme, Koruma, RestorasyonSayfa Adedi : 282Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gediz URAK
Özet (Çeviri)
viTHE ANALYSIS AND EVALUATION OF AMASYA, HATUNİYEMAHALLESİ AND THE PRESERVATION / REHABILITATIONPROPOSALS FOR THE TRADITIONAL SETTLEMENT(M. Sc. Thesis)Emine TÜRKOĞLUGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTThe thesis issued on Hatuniye district which is a town of Amasya. The aim ofthe study is, to establish the preservation and rehabilitation proposals in orderto transfer the architectural and environmental values, which might extinct, tothe next generations. The thesis which is prepared through this aim is shapedfrom eight parts including the introduction and conclusion parts.In the second part, the scope, aim and the method, in the third part the generalanalyse of Amasya, in the fourth chapter the protection activities which havebeen existing until today, in the fifth chapter the general analyse of the districtof Amasya Hatuniye were given placed. As we can see clearly, through theanalyses of these chapters some evaluations were made, via these evaluations thevalues and the problems of these cities and the streets were exposed and the?restitüsyon? activities were made.viiLastly, in the seventh and eighth parts through the integration of analyses andevaluation activities, the detailed protection studies were developed on thephysical, functional and social base for the district of Hatuniye which has acharacteristic and prior place in the historical protected area of Amasya.Science Code : 801.1.085Key Words : Amasya, Hatuniye, Analysis, Evaluation, Preservation,RestorationPage Number : 282Advisor : Assoc. Prof. Dr. Gediz URAK