Jandarma trafik zabıtasının görevin icrasında sürücü ile ilgili olarak karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri
The problems of gendarmerie traffic teams on mission concerning the drivers and solution proposal
- Tez No: 184597
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM YASAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ivJANDARMA TRAFİK ZABITASININ GÖREVİN İCRASINDA SÜRÜCÜİLE İLGİLİ OLARAK KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR VE ÇÖZÜMÖNERİLERİ(Yüksek Lisans Tezi)H. İbrahim YAŞATIRGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2006ÖZETBu tez çalışmasındaki temel amaç, genelde dünya üzerindeki birçokülkede, özelde ise ülkemizde halen çok önemli ve öncelikli bir sorunolma özelliğini koruyan karayolu trafik kazalarının önlenmesi için trafikpsikolojisi kavramına genel bir bakış ve Jandarma Trafik Zabıtasınınkarşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileridir. Trafik kazalarınınazaltılmasıyla ilgili gün geçtikçe yeni teknolojiler ve yeni kurallargeliştirilmektedir. Ancak trafik kazalarının temel unsuru insanlar olduğuiçin insanın kaza yapma ihtimali kişiliğine ve çevre şartlarına bağlıdır.İnsanın içerisinde bulunduğu ortam, psikolojik durumu ve dış etmenlerkaza yapma olasılığını arttırır. Bu çalışmada Jandarma Trafik Zabıtası ilesürücü arasında karşılaşılan sorunlar, yapılan anket ve istatistikselçalışma ile belirlenmeye çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.Ankette yer alan sorular Jandarma trafik timleri ile sürücüler arasındakiilişkileri, sürücünün trafik psikolojisi, sürücünün trafik cezasına karşıtepkileri, Jandarma trafik timlerinin trafik yönetim ve insan ilişkileriniortaya koymaya yönelik bir çalışma olmuştur.vAyrıca Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan diğer anketler vesonuçları bu çalışmaya katkı sağlamıştır.Bilim Kodu : 911.2.096Anahtar Kelimeler : Trafik, Trafik Kazaları, Trafik Psikolojisi, JandarmaTrafik TimleriSayfa Adedi : 92Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yeşim YASAK
Özet (Çeviri)
viTHE PROBLEMS OF GENDARMERIE TRAFFIC TEAMS ON MISSIONCONCERNING THE DRIVERS AND SOLUTION PROPOSALS(M. Sc. Thesis)Halil İbrahim YAŞATIRGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCEDecember 2006ABSTRACTThe main aim of this study is to construct a general view on trafficphysicology and possible solutions on the problems that gendarmerietraffic teams confront with in order to prevent the highway trafficaccidents which stay as a very distinctive issue both in our country inparticular and in other countries worldwide. New technologies and newrules are being improved to reduce the traffic accidents. However,because the main component of traffic accidents is human beings, theprobability of involving in one is connected to man?s personality andenvironmental conditions. The neighborhood, physicological situationand external factors increase the probability of involving in an accident.In this study, it is tried to identify the problems that occur between thedrivers and the gendarmerie traffic teams by public surveys andstatistical analysis and finally solution proposals are submitted.The questions appear in the survey are to reveal the relations betweenthe drivers and Gendarmerie Traffic Teams, the reactions of the driversto sentences, the drivers? traffic physicology, the human relations andtraffic management of Gendarmerie Traffic Teams.viiIn addition to these, the other surveys? made by Gendarmerie GeneralCommand and outcomes of these surveys had made a positivecontribution to this study.Science Code : 911.2.096Key Words : Traffic, Traffic Accidents, Traffic Physicology,Gendarmerie Traffic Teams.Total Pages : 92Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Yeşim YASAK