Kırmızı reaktif boyanın (reaktif kırmızı 195) örülmüş pamuklu kumaşa uygulanmasında değişik parametrelerin renk verimine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of different parameters on the colour yield in the dyeing of knitted cotton fabric by reactive red 195
  1. Tez No: 184609
  2. Yazar: EDİP UTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, monoklorotriazin ve vinilsülfon grupları içeren heterobifonksiyonelboya olan Kırmızı HF-6BN (C.I. 195) reaktif boyarmaddesiyle pamuklu örülmüşkumaş çektirme yöntemiyle boyanmıştır. Boyamalarda tuz, alkali, zaman vesıcaklık parametreleri değiştirilerek en uygun boyama şartları araştırılmıştır.Boyamaların sonrasında ışık, sürtünme ve yıkama haslıkları deneyleri yapılmış veyüksek haslık değerleri elde edilmiştir. Boyanan kumaşlar üzerinde L,a,b değerleriüç boyutlu renk skalasında değerlendirilerek kırmızı renk tespit edilmiştir. Renkverimi için K/S ve ∆E* değerleri spektrofotometrik yöntemle tespit edilerekliteratür ile karşılaştırması yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Reaktif boyarmadde haslık, çektirme metodu
Özet (Çeviri)
In this study, knitted cotton fabric was dyed in the exhaust dyeing method withRed HF-6BN (C.I. 195) which is a heterobifunctional reactive dye containingmonochlorotrazine and vinylsulphone groups different parameters were studiedsuch as salt, alkali, time and temperature and optimum dyeing conditions weredetermined. At the end of dyeing; washing, friction, light and color fastness testswere done and expected good results were obtained. L, a, b values were evaluatedin the three dimension color scale and red color was observed for color yield, K/Sand ∆E* parameters were found by spectrophotometric method and theseparameters were compared with those in the literature parameters.Key Words : Reactive dyes, fastness, exhaust