Mavi reaktif boyanın ( reaktif mavi 221) örülmüş pamuklu kumaşa uygulanmasında değişik parametrelerin renk verimine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of different parameters on the colour yield in the dyeing of knitted cotton fabric by reactive blue 221
- Tez No: 184608
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemical Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
MAVİ REAKTİF BOYANIN ( REAKTİF MAVİ 221) ÖRÜLMÜŞ PAMUKLUKUMAŞA UYGULANMASINDA DEĞİŞİK PARAMETRELERİN RENKVERİMİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)MURAT KOCAGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETBu çalışmada, monoklorotriazin ve vinilsülfon grupları içeren bakır kompleksyapıda heterobifonksiyonel formazan boya olan Blue KBR (C.I. 221) reaktifboyarmaddesiyle örülmüş pamuklu kumaş çektirme yöntemiyle boyanmıştır.Boyamalarda tuz, alkali, zaman ve sıcaklık parametreleri değiştirilerek en uygunboyama şartları araştırılmıştır. Boyamaların sonrasında ışık, sürtünme ve yıkamahaslıkları deneyleri yapılmış ve yüksek haslık değerleri elde edilmiştir. Boyanankumaşlar üzerinde L,a,b değerleri üç boyutlu renk skalasında değerlendirilerekâE*mavi renk tespit edilmiştir. Renk verimi için K/S ve değerlerispektrofotometrik yöntemle tespit edilerek literatür ile karşılaştırması yapılmıştır.Bilim Kodu : 912.1.140Anahtar Kelimeler : Reaktif boyarmadde, haslık, çektirme metoduSayfa Adedi : 91Tez Yöneticisi : Doç Dr. Ayşe MURATHAN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF DIFFERENT PARAMETERS ON THECOLOUR YIELD IN THE DYEING OF KNITTED COTTON FABRIC BYREACTIVE BLUE 221(M. Sc. Thesis)MURAT KOCAGAZI UNIVERSITYINSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTIn this study, knitted cotton fabric was dyed in the exhaust dyeing method withBlue KBR (C.I. 221) which is a heterobifunctional reactive dye containingmonochlorotrazine and vinylsulphone groups different parameters were studiedsuch as salt, alkali, time and temperature and optimum dyeing conditions weredetermined. At the end of dyeing; washing, friction, light and color fastness testswere done and expected good results were obtained. L, a, b values were evaluatedin the three dimension color scale and red color was observed for color yield, K/Sand âE* parameters were found by spectrophotometric method and theseparameters were compared with those in the literature parameters.Science Code : 912.1.140Key Words : Reactive dyes, fastness, exhaustPage Number : 91Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ayşe MURATHAN