Petrol ve doğalgaz boru hatları için üretilen boruların tozaltı ve spiral kaynak yöntemiyle kaynaklanabilirliği ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Weldability of pipes produced for crude oil and natural gas pipelines with the method of submerged and spiral arc welding and researching their mechanical properties
  1. Tez No: 184620
  2. Yazar: HAKAN ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
PETROL VE DOĞALGAZ BORU HATLARI İÇİN ÜRETİLENBORULARIN TOZALTI VE SPİRAL KAYNAK YÖNTEMİYLEKAYNAKLANABİLİRLİĞİ VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİNİNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Hakan ADAGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETTozaltı kaynak yöntemiyle üretilen spiral dikişli çelik borular, petrol vedoğalgaz iletim hatlarında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancaközellikle yüksek işletme basınçları altında, petrol ve doğalgaz hat borularınınperformansına yönelik kalite istemleri her geçen gün daha da artmaktadır.Kullanılan çelik malzemenin türü, malzeme kalınlığı, kaynak metalininkimyasal bileşimi ve mekanik özellikleri, kaynak telinin ve tozunun türü, ilavekaynak metali miktarı, kaynak hızı ve kaynak parametreleri petrol ve doğalgazhat borularının performansını etkileyen önemi faktörlerdir. Sayılan bufaktörlerin tümü kaynak tasarım çalışmasının önemini vurgulamaktadır.Bu çalışmada, öncelikle tozaltı kaynak yöntemiyle spiral dikişli boru üretimiiçin oldukça kapsamlı bir literatür çalışması yapılmıştır. Deneysel çalışmalardatozaltı kaynağı ile spiral dikişli olarak farklı malzemelerden petrol ve doğalgazboru hatları için üretilen boruların mekanik performansının incelenerekkaynaklı birleştirmenin mikroyapı ve mekanik özelliklere olan etkilerininaraştırılması ve kullanılan malzemelerin birbiriyle mukayesesi amaçlanmıştır.Deneysel çalışmalarda, API 5L standardında X65, X52, X70, X60 doğalgazboruları ve farklı ebatlarda X65 petrol borularına kaynaklı birleştirmeişlemleri uygulanmış ve bu birleştirmelere kimyasal analiz, sertlik, çekme,çentik - darbe, eğme testleri uygulanmıştır. Ayrıca, kaynaklı birleştirmelerinmakro ve mikro fotoğrafları çekilerek incelenmiştir. Yapılan deneylersonucunda, kullanılan malzemeler içerisinde en verimli mekanik test sonuçlarıX70 malzemeden imal edilen doğalgaz borusunda elde edilmiştir.Bilim Kodu : 710.3.019Anahtar Kelimeler : Tozaltı ark kaynağıSayfa Adedi : 157Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cemil ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
WELDABILITY OF PIPES PRODUCED FOR CRUDE OIL AND NATURALGAS PIPELINES WITH THE METHOD OF SUBMERGED AND SPIRALARC WELDING AND RESEARCHING THEIR MECHANICALPROPERTIES(M.Sc. Thesis)Hakan ADAGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTSpiral pipes made of steel with the method of submerged arc welding are usedquite extensively in the transmission line of crude oil and natural gas. However,especially under high pressures, the need for the quality in the performance ofcrude oil and natural gas pipelines is getting more and more significant. Thekind of the steel material used, the wall thickness of the material, chemicalcomposition of welding metal and its mechanical properties, the kind ofwelding wire and powder, the amount of additional welding metal, the speedand the parameters of the welding are the leading factors affecting theperformance of the crude oil and natural gas pipeline. All of these factorsemphasize the importance of the study on welding design.In this study, primarily a fully comprehensive research on the production ofspiral pipe with the method of submerged arc welding has been done. What isaimed at in the experimental studies is the examiantion of the mechanicalperformance of the pipes produced for the crude oil and natural gas pipelineswith the method of submerged arc welding and spiral pipe using differentmaterials and effects of welded composition on microstructures and mechanicalproperties in addition to the comparison of materials used. In the experimentalstudies, X65, X52, X70, X60 natural gas pipeline in the standard of API 5L andX65 crude oil pipes in different sizes have been composed by welding andchemical analysis, hardness, tensile strength, charpy impact, bending tests havebeen made. Besides, macro and micro photographs of these weldedcompositions have been taken. As a result of experiments performed, the mostproductive mechanic test results among the materials used are obtained fromnatural gas pipe which is manufactured from X70 material.Science Code : 710.3.019Key Words : Submerged arc weldingPage Number : 157Adviser : Prof. Dr. Cemil ÇETİNKAYA