Asenkron motor ve asenkron generatör paremetrelerinin dolaylı metotla çıkarılması
Determining of parameters of the induction motor and induction generator with indirect method
  1. Tez No: 184619
  2. Yazar: VEDAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. İBRAHİM SEFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ivASENKRON MOTOR VE ASENKRON GENERATÖRPAREMETRELER N N DOLAYLI METOT LE ÇIKARILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Vedat BOZKURTGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETAsenkron motorlar, endüstride en çok kullanılan elektrik motorlarıdır. Butercihin başlıca sebepleri, arızalarının az, bakımlarının kolay olması, değişik fazsayılarında imal edilebilmeleri ve güç elektroniğindeki gelişmeler sayesinde hızayarlarının kolayca yapılabilmesidir. Son yıllarda asenkron generatörler enerjiüretim sektöründe yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizdeüretilen ve piyasaya arz edilen asenkron motorların ve generatörlerin ulusal veuluslar arası standartlara uygun olması gereklidir. Asenkron motor vegeneratörlerle ilgili belli başlı standartlar. TS 3067, IEC34-1, IEC34-2, IEEEStandart 112-2004, VDE 0530 olarak belirtilebilir. Asenkron motorların vegeneratörlerin fabrika testlerinde direk ve dolaylı test metotları kullanılmaktaolup, düşük maliyeti ve kolaylığı sebebiyle dolaylı metot çok tercih edilmektedir.Bu çalışmada, uluslararası seviyede en çok tercih edilen dolaylı ve direkt metotincelenmiş ve 160-4-160 tipi 4.4/6.6 kW gücündeki bir motor üzerinde motor-generatör çalışma deneyi gerçekleştirilerek sonuçları rapor edilmiştir.Bilim Kodu : 703.1.033Anahtar Kelimeler : Asenkron motor, dolaylı metot, Asenkron generatör,Sayfa Adedi : 97Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. brahim SEFA
Özet (Çeviri)
vDETERMINING OF PARAMETERS OF THE INDUCTION MOTOR ANDINDUCTION GENERATOR W TH INDIRECT METHOD(Master Of Science Thesis)Vedat BOZKURTGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTInduction motors are the most preferable electric motors in industrial area andgenerally on actuators. The mainly reasons for selection of these motors are toeasy production in multi phase, due to progress of power electronics, their speedcan be controlled by means of the inverters and their robust construction. Theinduction motors produced and supplied to industry in our country. The motorswhich is produced should be certificated both of the national and internationalstandards. The mainly international standards are TS 3067, IEC 34-1, IEC 34-2,IEEE Standard 112-1996, VDE 0530. Both standards, IEC 34-2 (Indirectmethod) and IEEE 112 (direct method) have been used for tests in the factories.This method is capable of either determining motor parameters or to nameplateof these motors. The test equipment for indirect method is lower cost than directmethod. In this study IEC34-2 and IEEE112 which are the most preferredinternational standards, were compared with each other and applied to a 160-4-160 type 6,6/4,4 kW induction motor. Motor operated as an induction generator,and then obtained values compared with the motor.Science Code : 703.1.033Keywords : Induction motor, Indirect method, induction generator,Number of Page : 97Thesis Advisor : Asist. Prof. Dr. brahim Sefa