Bakır sülfat pentahidrat pestisitinin lebistes balıkları (Poecilia reticulata) üzerindeki akut toksik etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
Exploration of acute toxicity effect of copper sulfate pentahydrate pesticide on lebistes fishes (Poecilia reticulata) and inpection of behavioral changes
- Tez No: 184646
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Çevre Mühendisliği, Biology, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ivBAKIR SÜLFAT PENTAHİDRAT PESTİSİTİNİNLEBİSTES BALIKLARI (Poecilia reticulata) ÜZERİNDEKİAKUT TOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI VE DAVRANIŞDEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Aysun ÖZGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada tarımsal zararlılara, sulama ve lağım kanallarındaki zararlılarakarşı kullanılarak, sucul ekosisteme toksik kirletici olarak bulaşan bakır sülfatpentahidrat pestisitinin, lebistes balığı (Poecilia reticulata), üzerinde 96 saatlikLC50 değeri saptanmıştır. Deneyler 3 seri halinde yapılmış ve toplam 200'denfazla lebistes bireyi kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerindenstatik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca bakır sülfat pentahidrat pestisitinin,lebistes bireylerindeki davranış değişiklikleri tespit edilmiştir. Bakır sülfatpentahidrat biyoassay denemelerinden elde edilen bulgular Probit AnalizYöntemi ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiş ve lebistes bireylerinde 96saatlik LC50 değeri 2872,918 µg/L olarak hesaplanmıştır. Ayrıca bakır sülfatpentahidrat denemelerinden elde edilen bulgular Behrens Karber ve TrimmedSpearman Karber metoduna göre hesaplanmıştır. LC50 değeri Behrens Karbermetoduna göre 2900 µg/L, Trimmed Spearkman Karber metoduna göre ise2863,35 µg/L olarak bulunmuştur.Bilim Kodu : 903.1.032Anahtar Kelimeler : Biyoassay, LC50, pestisit, akut toksisite, lebistes,bakır sülfat pentahidrat, akuatik toksik testSayfa Adedi : 78Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
vEXPLORATION OF ACUTE TOXICITY EFFECT OF COPPER SULFATEPENTAHYDRATE PESTICIDE ON LEBISTES FISHES (Poecilia reticulata)AND INPECTION OF BEHAVIORAL CHANGES(M.Sc. Thesis)Aysun ÖZGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTLC50 value during 96 hours of ?copper sulfate pentahydrate pesticide? onlebistes fishes (Poecilia reticulata) smearing as toxic contaminant to hydrophyticecosystem by being used against ?agricultural, irrigation and sewerage system?pest has been ascertained in this work. Attempts have been planned as threeseries and more than two hundered lebistes individuals have been used. Staticmethod which is one of the acute toxicity experiments has been used in thisstudy. Furthermore, behavioral changes of lebistes individuals exposed to?copper sulfate pentahydrate pesticide? have been determined. Findingsacquried with bioassay experiments of copper sulfate pentahydrate have beenevaluated on the computer based studies using Probit Analysis Method andcalculated for lebistes individuals as LC50 value during 96 hours has beencalculated as 2872,918 µg/L for lebistes individuals. Additionally, resultsobtained from copper sulfate pentahydrate experiment have been calculatedaccording to Behrens Karber and Trimmed Spearman Karber Methods. LC50values have been found as 2900 µg/L and 2863,35 µg/L respectively.Science Code : 903.1.032Key Words : Bioassay, LC50, pesticide, acutetoxicity, lebistes, copper sulfate pentahydrate,aquatic toxic testNumber of Pages : 78Adviser : Prof. Dr. Suat KIYAK