Buji ile ateşlemeli bir motorda supap zamanlaması değişiminin performansa ve egzoz emisyonlarına etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of valve timing variation on engine performance and exhaust emissions in spark ignition engines
  1. Tez No: 184645
  2. Yazar: FAZIL AKGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ivBUJ LE ATEŞLEMEL B R MOTORDA SUPAP ZAMANLAMASIDEĞ Ş M N N PERFORMANSA VE EGZOZ EM SYONLARINAETK LER N N NCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Fazıl AKGÜNGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBuji ile ateşlemeli motorlarda supap zamanlaması, motor performansını veegzoz emisyonlarını etkileyen en önemli çalışma ve tasarım parametrelerindenbirisidir. Supap kontrol sistemleri üzerinde yapılan çalışmalarda, özellikleemme supabının kontrolü ile yakıt tüketiminde azalma ve motorperformansında artış sağlanmaktadır.Bu çalışmada, emme supabı kapanma zamanının standart zamanlamadan farklıolarak 10º krank mili açısı (KMA) avans ve 10º - 20° - 30° KMA rötar olmaküzere beş farklı zamanlama değerinde değişimini sağlayacak bir değişken supapzamanlaması mekanizmasının tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Egzoz supabıaçılma ve kapanma zamanları ile emme supabı açılma zamanı ve kalkmamiktarı sabit tutulmuştur. Deneylerde, tek silindirli, dört zamanlı, buji ileateşlemeli bir motor kullanılmıştır.Beş farklı emme supabı kapanma zamanlaması için yapılan deneylerde, motordevrine bağlı olarak, moment, volümetrik verim, motor gücü, özgül yakıttüketimi ve egzoz emisyonlarının değişimi incelenmiştir. Değişken emme supabızamanlaması ile motor momenti düşük motor devirlerinde %10, yüksekvdevirlerde %4,6 artmıştır. Özgül yakıt tüketimi ise düşük ve yüksek motordevirlerinde %6 azalmıştır. Ayrıca, HC emisyonlarında azalma sağlanmıştır.Bilim Kodu : 708.3.026Anahtar Kelimeler : Buji ile ateşlemeli motor, emme supabı zamanlaması,motor performansı, egzoz emisyonlarıSayfa Adedi : 81Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Can ÇINAR
Özet (Çeviri)
viTHE INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF VALVE TIMINGVARIATION ON ENGINE PERFORMANCE AND EXHAUST EMISSIONSIN SPARK IGNITION ENGINES(M.Sc. Thesis)Fazıl AKGÜNGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTValve timing is one of the most important operating and design parametersaffecting the performance and exhaust emissions in spark ignition engines.Investigations on valve control systems proved that, especially by controlling theintake valve, decrease in fuel consumption and increase in engine performancewere obtained.In this study, a variable valve timing mechanism was designed andmanufactured. Intake valve closing timing was changed from 10º crankshaftangle (CA) advance to 10º, 20º, 30º CA retard according to the standart timing.Exhaust valve opening and closing timing, intake valve opening timing and liftwere not changed. A single cylinder, four stroke, spark ignition engine was usedfor the experiments.Depending on the engine speed, torque, volumetric efficiency, output power,specific fuel consumption and exhaust emission variations were investigated forfive intake valve closing timing values. The engine torque was increased by 10%viiat low speeds and it was increased by 4.6% at high speeds with variable intakevalve timing. Specific fuel consumption was increased by 6% at low and highengine speeds. Also, HC emissions was decreased.Science Code : 708.3.026Key Words : Spark ignition engine, intake valve timing,engine performance, exhaust emissionsPage Number : 81Adviser : Assist. Prof. Dr. Can ÇINAR