İzmir Körfezi ve civarında palaemonidae (Crustacea, decapoda) familyası türlerinin biyo-ekolojik özellikleri
  1. Tez No: 18465
  2. Yazar: HATİCE TEKOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
1 I ÖZET Bu çalışmada, su ürünlerimizin ekonomik yönden önemli bir bölümünü oluşturan Karideslerin büyük tair bölümünün bulunduğu Car idea alt ordosunun Palaemonidae familyası türlerinin İzmir Körfezi ve çevresinde bulunan türlerinin taiyo-ekoloj isini araştırmak için yapılmış bir çal ışmadı r » Izmir körfezi ve çevresinden saptanan türlerin, morfolojisi, beslenme şekilleri, tür tayinleri,, üreme periyotları, yayıl im gösterdikleri alanlar ve bu alanların genel özellikleri incelenmiştir. Çalışma alanında yapılan araştırmalarda Paleomonidae familyasına ait 4 tür saptanmıştır. Bunlar Palaemon elegans < Rahtke, 1837 ), Palaemon adspersus ( Rathke, 1837 ), Pa. 1 aemon x i phi as ( Risso, 1816 ), Palaemon ser rat us ( Pennant, 1777 ) tur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY It is the intent of this study to provide information on the bio- ecology o-f shrimps belonging to the Palaemonidae.family of F'enaeidae suborda, -found in Izmir Bay and surraunding areus, which passes substantial economic importance among marine living resaurces. Morphology, feeding habits, systematica, reproduction pen i ods, distribution areas and general charecteristics o-f these areas o-f the species -faund in the study area are investigated» In the researches canducted in the study arae^ -faun species belonging to Palaemonidae family has been determined» These are Palaemon elegans i Rathke, 1837), Paleomon adspersus ( Rathke, 1837), Palaemon xiphias ( Risso, 1816), Palaemon serratus ( Pennant, 1777) »