İzmir Körfezi'nde adi köpekbalığı (Mustelus mustelus linnaeus, 1758) avcılığı ve bazı biyolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Research on fishery and some biological aspects of smooth-hound shark (Mustelus mustelus l., 1758) in İzmir Bay
- Tez No: 224144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İzmir Körfezi ve civarında, uzatma ağları ve paragat ile adi köpek balığı (Mustelus mustelus) avcılığı ve bu türün bazı biyolojik özellikleri araştırılmıştır. Araştırmalar, 150 ve 170 mm ağ göz boyunda iki farklı sade uzatma ağı ve 6/0 çapraz iğneye sahip kalın dip paragatı ile yapılmıştır. 150 mm'lik ağda 57 adet adi köpek balığı ve 11 hedef dışı tür yakalanmış olup, köpekbalıklarının ortalama boyu 88.7±2.81 cm'dir. 170 mm'lik ağda ise 82 adet köpekbalığı ve 11 hedef dışı tür yakalanmış olup, köpekbalıklarının boy ortalaması 108.1±2.46 cm'dir. Paragatta ise 51 adet köpekbalığı ve 7 hedef dışı tür yakalanmış olup köpekbalıklarının boy ortalaması 116.6±2.14 cm olarak tespit edilmiştir. Yakalanan örneklerin % 57.9'u dişi ve % 42.1'i ise erkek bireylerden oluşmaktadır. 150 mm ve 170 mm ağların yakaladığı köpek balıklarının boy grupları arasında ve ayrıca uzatma ağlarının toplamı ile paragatın yakaladığı köpek balıklarının boy grupları arasında belirgin bir fark tespit edilmiştir (K-S testi; p < 0.05). Türün total boy (TL) -ağırlık (W) ilişki denklemi; W = 0.106* TL2,274 (r2 = 0.91), total boy-ağız genişliği (AG) ilişki denklemi ise AG = 0.0076*TL + 4.21 (r2 = 0.86) şeklindedir. Sonuç olarak bu türün sürdürülebilir avcılığının yaygınlaşması, köpekbalığı stoklarından yararlanma açısından ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Fishery with gill nets and long-line and some biological aspects of smooth-hound shark (Mustelus mustelus) were investigated in and around Izmir Bay. Researches were made using two different gill nets in 150 mm and 170 mm mesh size and thick bottom long-line which have 6/0 cirbed hook. In the result of the catch with 150 mm gill net, 11 species and 57 sharks were caught and average body length was calculated as 88.7±2.81 cm and with 170 mm gill net 11 species and 82 sharks were caught their average body length was calculated as 108.1± 3.42 cm. 57.9 % of the caught samples consist of female and 42.1 % of them consist of male individuals. In the result of the long-line catch, 7 species and 51 sharks were caught and average body length was calculated as 116.6±3.70 cm.