Dört silindirli dört zamanlı bir benzin motorunda modifikasyon parametrelerinin incelenmesi
Analyse of modification parameters in a four cylinder four stroke gasoline engine
  1. Tez No: 184653
  2. Yazar: ÖZER SERAT SEYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ivDÖRT S L ND RL DÖRT ZAMANLI B R BENZ N MOTORUNDAMOD F KASYON PARAMETRELER N N NCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Özer Serat SEYMENGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAğustos 2006ÖZETGünümüzde motorlu araçlar üzerinde yapılan ve modifikasyon olarakadlandırılan çalışmalarla araç performansları arttırılmaya çalışılmaktadır.Ancak bu çalışmalar akademik düzeyde olmayıp amatör düzeyde kalmaktadır.Bu çalışmada dört silindirli, dört zamanlı, buji ile ateşlemeli, 1300 cc tek noktaenjeksiyonlu motor kullanılmıştır. Denemeler dinamometre üzerinde, tam gazkelebek açıklığında değişik devirlerde yapılmıştır. Denemelerde motormodifikasyonlarında kullanılan ve deney motoruna uygun hava filtresi, buji,türbülatör, N2O kit sistemi kullanılmıştır.Deneyler sonucunda performans hava filtresinin standart hava filtresinenazaran beklenilen güç artışını sağlayamadığı saptanmıştır. Hava akışınıdüzenleme yoluyla performansta iyileşme sağlaması beklenen türbülatörün testsonuçlarında motor torkunda iyileşme sağlanamamış, aksine tork ve güçdeğerlerinde az da olsa düşüş görülmüştür ve emisyonlarda da kötüleşmemeydana gelmiştir. Çoklu topraklama elektrotlu buji ile yapılan deneylerdestandart bujili değerlere göre bir değişme sağlanamamış performansta herhangibir gelişme görülmemiştir.vN2O kiti kullanımı ile yapılan deneylerde kuru tip sistem kullanılmış, sonuçolarak tork ve güç değerlerinde %15 ila %40 artış sağlanmıştır.Bilim Kodu : 708.3.026Anahtar Kelimeler : Hava filitresi, Buji, Türbülatör, N2OSayfa Adedi : 119Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yakup Ç NGÜR
Özet (Çeviri)
viANALYSE OF MODIFICATION PARAMETERSIN A FOUR CYLINDER FOUR STROKEGASOLINE ENGINE(M. Sc. Thesis)Özer Serat SEYMENGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYAugust 2006ABSTRACTNow a days on vehicles named as a modifications studies have been done forincreasing of performance however in this studies which is not academic levelare amateur.In this study, four cylinders, four cycles, four cycles, with spark ignition, 1300ccsingle point injection engine was used for tests. Tests were performed ondynamometer at full load and the variable speeds. In this tests were used airfilter, spark plug, turbulator and N2O kit system which were suitablemodification conditions for test engine.The result of the in this test power output didn?t increase with performance airfilter according to standard air filter. Torque and out put values decreased withturbulator which should have waited for increasing of performance. Alsoemissions have gone to worse with turbulator. Engine performance was notcharged in these tests by multi point ignition spark plug according to standardspark plug.viiAs results torque and power out put valued were increased to 15%-40% by drytype system which was used with N2O kit in test.Science Code : 708.3.026Key Words : Air filter, Spark plug, Turbulator, N2O.Page Number : 119Adviser : Doç. Dr. Yakup Ç NGÜR