Güç kalitesinde harmonikler ve filtrelenmesi
Harmonics and filtering in power quality
- Tez No: 184654
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ivGÜÇ KALİTESİNDE HARMONİKLER VE FİLTRELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)İlker İLASLANERGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETGünümüzde elektrik enerjisinde kalitenin sağlanması tüketiciler kadarüreticiler için de büyük bir problem olmaktadır. Enerji kalitesi sabit, kararlıgerilim ve frekans ile mümkündür. Bu çalışmada halen TEİAŞ tarafındankullanılan bir enerji nakil hattının (Akdağmadeni-Tokat Enerji NakilHattının) simülasyonu yapılmış, enerji kalitesi için gerekli uygulamalar hatüzerinde denenmiş ve özellikle elektriksel bileşenler için kararlılık çalışmalarısağlanmıştır. Tezde enerji kalitesi için karma bir filtre kullanılmıştır. Bu filtreaktif ve pasif filtrelerden oluşmaktadır. Üretimden tüketim noktasına kadarenerji sistemindeki kararlılık için gerekli seri ve paralel kompanzasyonlaryapılmış, sonuç olarak harmonik bileşenlerde azalma sağlanmış ve enerjikalitesindeki artış gözlemlenerek örnek hat için raporlanmıştır.Bilim Kodu : 905.1.150Anahtar Kelimeler : Enerji kalitesi, harmonikler, aktif güç filtresi, pasif güçfiltresiSayfa Adedi : 88Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
vHARMONICS AND FILTERING IN POWER QUALITY(M.Sc. Thesis)İlker İLASLANERGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTToday; to provide quality in electric energy is a big problem for producers aswell as consumers. Energy quality is possible with stable, constant voltage andfrequency. In this study, the power transmission line (Akdağmadeni-TokatPower Transmission Line) which presently being used by TEİAŞ have beensimulated and for energy quality, necessary applications have been tested on theline and especially, stability works have been provided for all electricalcomponents. In thesis, the mixed filter has been used for energy quality. Thisfilter has consist of an active and a passive filters. Necessary paralel and seriescompensations have been done for stability of energy system from generation toconsumption point, thus harmonic components have been reduced and theresults are reported and compared with the measurement of an example line, asa result an increase of energy quality is monitored.Science Code : 905.1.150Key Words : Energy quality, harmonics, active power filter, pasivepower filterPage Number : 88Adviser : Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU