Teknoloji yönetiminin kurumsal etkinliği sağlamadaki rolü: Bir alan araştırması
Role of technology management to provide institutional activity:A field research
  1. Tez No: 184661
  2. Yazar: ÖZCAN SAMTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
TEKNOLOJİ YÖNETİMİNİN KURUMSAL ETKİNLİĞİ SAĞLAMADAKİROLÜ:BİR ALAN ARAŞTIRMASI(Yüksek Lisans Tezi)Özcan SAMTAŞGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETYeni bin yılı yaşadığımız bir dönemde küreselleşme olgusuyla birlikte dünyadateknoloji hızla ilerlemektedir. Bu durum işletmeler arasında kıyasıya birrekabet ortamı oluşturmaktadır. İşletmelerin varlıklarını ve başarılarınısürdürebilmeleri büyük ölçüde teknoloji yönetimindeki etkinliklerine, yenilikyapabilme güçlerine ve değişimlerine bağlıdır. Teknolojideki hızlı ilerlemelereparalel olarak, teknolojiyi üreten ve kullanan ?insan? faktörünün önemi degiderek artmaktadır. Bu çalışmada yöneticilerin teknoloji, teknoloji yönetimi,kurumsal etkinlik ile ilgili yargılarının tespit edilmesi ve işletmelerinkullandıkları teknoloji, teknoloji yönetimi ile kurumsal etkinlik arasındakiilişkinin hangi boyutlarda gerçekleştirildiğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.Ayrıca ileri imalat ve yönetim teknolojileri kullanan ve savunma sanayindefaaliyet gösteren HAVELSAN A.Ş'de yapılan anket araştırması ve bu anketindeğerlendirilmesi yoluyla teknoloji yönetimi ile kurumsal etkinlik arasındakietkileşimin değerlendirilmesi yapılmaktadır.Bilim Kodu : 708.2.131Anahtar Kelimeler : Teknoloji, teknoloji yönetimi, kurumsal etkinlik, kalite,toplam kalite yönetimi,Sayfa Adedi : 109Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Enver AYDOĞAN
Özet (Çeviri)
ROLE OF TECHNOLOGY MANAGEMENT TO PROVIDEINSTITUTIONAL ACTIVITY: A FIELD RESEARCH(M.Sc. Thesis)Özcan SAMTAŞGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTTechnology improves continuously with the globalization event at the newmillennium in the world. This situation causes stiff competitions area betweenorganizations existing and success of organizations depend on theireffectiveness, innovation power and evolution to survive. Also, the significant ofhuman factor of manufacturer and their user of technology increasescontinuously. In this study, it is aimed to determine the expression related totechnology, technology management, institutional activity of managers andbetween relation of doing how to size technology used by organizations whichtechnology management and institutional activity. In addition, Havelsan A.Ş.using of advanced manufacturing and technology management which getsactive in defense industry evaluation of interaction between technologymanagement and institutional activity are done at organizations using advancedmanufacturing technology.Science Code: 708.2.131Key Words : Technology, technology management, quality, total qualitymanagement, institutional activityPage Number : 109Adviser : Assistant Professor Enver AYDOĞAN