Sulardaki kurşun iyonunun dolgulu kolonda atkestanesi ile adsorpsiyonu
Adsorption of lead ions in waters by horsechestnut in packed columns
- Tez No: 184660
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ivSULARDAKİ KURŞUN İYONUNUN DOLGULU KOLONDAATKESTANESİ İLE ADSORPSİYONU(Yüksek Lisans Tezi)Meriç BÜTÜNGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETHızlı sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak alıcı ortamların çeşitliatıklarla kirletilmesi çevre kirliliğini son yıllarda ciddi boyutlaraulaşmasına neden olmuştur. Bu atıkların başlıcaları da ağır metallerdir.Bu nedenle ağır metallerin atık sularda bulunmasına müsaade edensınır değerler belirlenmiştir. Ağır metallerin giderimi için günümüzdekullanılan yöntemlerden birisi de ağır metallerin adsorpsiyonudur. Buçalışmada, endüstriyel atık sularda ve alıcı ortamda en çok görülen ağırmetallerden biri olan kurşunun dolgulu kolonda adsorpsiyonuincelenmiş ve başlangıç derişiminin, sıcaklığın, adsorbent türünün veadsorbent rejenerasyonunun adsorpsiyona etkileri araştırılmıştır.Adsorbent olarak atkestanesinin iç, orta ve dış (kadeh) kısımlarıkullanılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda gram adsorbentbaşına adsorplanan mg metal miktarının minimum ve maksimumdeğerleri sırasıyla atkestanesinin dış(kadeh) kısmında: 3,71-14,36mgPb(II)/g adsorbent, orta kısmında: 2,02-10,97 mgPb(II)/g adsorbent,iç kısmında: 1,07-8,65 mgPb(II)/g adsorbent, rejenerasyon sonrası dışkısmında: 2,45-9,51 mgPb(II)/g adsorbent olarak hesaplanmıştır.Deneysel verilerin Langmuir ve Freundlich izoterm modellerinin herikisine de uygunluk göstermesine karşılık, Langmuir izotermi regresyonkatsayısı 0,9974 olarak hesaplanmıştır.vTek tabakalı endotermik adsorpsiyon modelinin 2. derece kinetiğineuyum gösterdiği ve kendiliğinden gerçekleşme eğiliminde olduğusonucuna varılmıştır.Bilim Kodu : 912. 1.126Anahtar Kelimeler :Kurşun, Adsorpsiyon, Dolgulu Kolon, Ağır Metal,AtıksuSayfa Adedi : 129Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Ayşe Murathan
Özet (Çeviri)
viADSORPTİON OF LEAD IONS İN WATERS BYHORSECHESTNUT IN PACKED COLUMNS(M.Sc. Thesis)Meriç BÜTÜNGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTIn the last years, getting polluted of receiver areas depending upon thequick industrialization and increasing population have been reaching toimportant sizes in these areas. The major part of these wastes areheavy metals. The limit concentration values of heavy metals thatallowed for wastewater, therefore, have specified. Nowadays, there areextensively using methods for the treatment of heavy metals. In thisstudy adsorption of lead which are the most confronted heavy metal inindustrial wastewater and in recevier areas, was investigated in packedcolumns. The effect of initial concentration, temperature, type ofadsorbent and rejeneration of adsorbent on adsorption have beeninvestigated. Horsechestnut?s internal parts, center parts and externalparts were used as adsorbents. At the end of the studies minimum andmaximum values of the amount of adsorbted mg metal per gramadsorbent were calculated. Minimum and maximum values were inhorse chestnut?s external parts: 3,71-14,36 mg Pb(II)/g adsorbent, incenter parts 2,02-10,97 mg Pb(II)/g adsorbent, in internal parts: 1,07-8,65viimg Pb(II)/g adsorbent, after rejeneration in external parts: 2,45-9,51 mgPb(II)/g adsorbent respectively. Although experimental data confirmwith both Langmuir and Freundlich isoterm models. İn Langmuirisotherm model, it was calculated 0,9974 as regression coefficient . Ithas been calculated that monolayer endotermic adsorption modelfollows second order kinetics and has the spontanous nature.Science Code : 912. 1.126Key Words :Lead, Adsorption, Packed Columns, Heavy Metals,WastewaterPage Number : 129Adviser : Assoc.Prof. Dr. Ayşe Murathan