Çapraz dizilmiş kanatçıklara sahip bir kanal içerisinde akış ve ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
The numerical analysis of flow and heat transfer in a channel with traverse baffle arrays
  1. Tez No: 184668
  2. Yazar: DERYA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ivÇAPRAZ DİZİLMİŞ KANATÇIKLARA SAHİP BİR KANAL İÇERİSİNDEAKIŞ VE ISI TRANSFERİNİN SAYISAL OLARAK ANALİZİ(Yüksek Lisans Tezi)Derya DEMİRELGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2006ÖZETBu çalışmada, kanatçıksız ve giriş bölgesinden itibaren birbirine göre çaprazyerleştirilen kanatçıklar bulunan paralel iki levha arasındaki laminer zorlanmıştaşınım ile oluşan akış ve ısı transferinin iki boyutlu sayısal analizigerçekleştirilmiştir. Temel akış ve ısı transferi denklemleri Fluent 6.3 paketprogramı ile sayısal olarak çözülmüştür. Kanatçık sayısının akış ve ısı transferiüzerine etkileri incelenmiştir. Kanatçıksız kanal için Reynolds sayısının 100 ile1500 değerleri arasında hesaplamalar yapılmıştır. Kanatçık bulunan kanal için,Reynolds sayısının 100 ile 500 değerleri arasında, kanal içerisindeki kanatçıksayıları değiştirilerek hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Akışkan özelliklerisabit alınmıştır. Akışın kanala tam gelişmiş olarak girmesi sağlanmıştır.Dolayısı ile hidrodinamik olarak tam gelişmiş, ısıl olarak gelişmekte olan akışproblemi çözülmüştür. Artan kanatçık sayılarında, akış ve ısı transferibulguları ilgili bölümlerde verilmiş ve kanatçıkların ısı transferi üzerine olumluetkisi belirtilmiştir.vOrtalama Nusselt sayısının, ortalama yüzey sürtünme faktörünün, yerel yüzeysürtünme katsayısının ve basınç kayıp katsayısının kanatçık sayısına bağlıolarak arttığı gözlenmiştir.Bilim Kodu : 914.1.065Anahtar Kelime : Laminer akış, paralel levha, kanatçık, akış ve ısı transferi,Fluent.Sayfa Adedi : 180Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nevzat Onur
Özet (Çeviri)
viTHE NUMERICAL ANALYSIS OF FLOW AND HEAT TRANSFER IN ACHANNEL WITH TRAVERSE BAFFLE ARRAYS(M. Sc. Thesis)Derya DEMİRELGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SINCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTIn this study, two-dimensional numerical analysis of fluid flow and heat transferare performed between two parallel plates channel smooth and with baffles forlaminar forced convection. Baffles are placed in the form of staggered from theentrance of the channel. Governing equations are solved numerically usingFluent 6.3 package program. The effect of baffle quantity on heat transfer andflow are observed. Reynolds number is varied between 100 and 1500 for smoothchannel and it is varied between 100 and 500 for baffled channel flow. Fluidproperties are taken as constant. Hydrodynamically fully developed andthermally developing flow are used in this study. It is seen that increasing thenumber of baffles has positive effect on heat transfer.It is also observed that average Nusselt number, average skin friction factor,local skin friction coefficient and minor loses coefficient are increased withincreasing baffle quantity.Science Code : 914.1.065Key Words : Laminar flow, parallel plates, baffle, flow and heattransfer, Fluent.Page quantity : 180Adviser : Prof. Dr. Nevzat Onur