Diklorvosun ratlarda nefrotoksik etkisi ve vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
Dichlorvos nephrotoxicity in rats protective role of vitamins C and E
  1. Tez No: 184667
  2. Yazar: GÜLSÜM KANDIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAMİ CANDAN, Y.DOÇ.DR. SUNA KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Organofosfatlı bir insektisit olan diklorvos zirai mücadelede yaygın olarakkullanılmakta ve zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu çalışmada, diklorvos (1mg/kg gün), vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün), vitamin C(200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün)+ diklorvos (1 mg/kg gün) erkekratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Muameleden 24 saat, 4 hafta ve 7 hafta sonraratların vücut ve böbrek ağırlıkları tartılmış, ışık mikroskobuyla böbrekdokularındaki histopatolojik değişiklikler incelenmiştir. Diklorvos muameleligrupta ve vitamin C+vitamin E+ diklorvos muameleli grupta 24 saat sonundavücut ve böbrek ağırlıklarında herhangi bir değişim gözlenmezken, 4 ve 7 haftasonra istatistiksel olarak anlamlı bir düşme gözlendi. Diklorvos muamelesinden4 ve 7 hafta sonra böbrek dokularında mononükleer hücre infiltrasyonu veglomerular atrofi tespit edildi. Buna ilaveten 7. hafta sonunda nekrotik alanlarda gözlendi. Vitamin C+vitamin E+ diklorvos muameleli grupta da 4 ve 7 haftasonra hücre infiltrasyonu ve glomerular atrofi gözlendi.Sonuç olarak düşük doz diklorvos ratların böbreklerinde histopatolojikdeğişikliklere neden olmaktadır. Vitamin C ve vitamin E böbrek dokusundameydana gelen hasarı korumamaktadır.
Özet (Çeviri)
Dichlorvos, an organophosphorous insecticide, is widely used in agriculturalcontrol and causes poisoning. In the present study, dichlorvos (1 mg/kg day),vitamin C (200 mg/kg day)+vitamin E (200 mg/kg day), vitamin C (200 mg/kgday)+vitamin E (200 mg/kg day)+ dichlorvos (1 mg/kg day) were given to malerats through gavage. Body and kidney of the rats were weightened,histopathological changes were investigated using light microscope 24 hrs, 4 and7 weeks after administration. No statically significant changes of body andkidney weights were observed in dichlorvos treated group and vitaminC+vitamin E+ dichlorvos treated group 24 hrs after, statistically significantdecrease were observed 4 and 7 weeks after. 4 and 7 weeks after dichlorvosadministration, mononuclear cell infiltration and glomerular atrophy weredetected in the kidney tissues. Addition to this, necrotic areas were observed 7weeks after. Also, cell infiltration and glomerular atrophy were observed inVitamin C+vitamin E+ dichlorvos treated group 4 and 7 weeks after.As a result, lower doses of diclorvos caused histopathological changes in the ratkidney. Vitamin C and vitamin E do not protect damage occured in the kidneytissue.