Yaşam döngüsü değerlendirme yöntemi kapsamında yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesine yönelik bir model önerisi
Proposal of a model for assessment of the environmental impacts of construction products within the context of life cycle assessment methodology
  1. Tez No: 184670
  2. Yazar: ARZUHAN BURCU GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Çevre Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Environmental Engineering, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
?YAŞAM DÖNGÜSÜ DEĞERLEND RME? YÖNTEM KAPSAMINDA YAPIÜRÜNLER N N ÇEVRESEL ETK LER N N DEĞERLEND R LMES NEYÖNEL K B R MODEL ÖNER S(Doktora Tezi)Arzuhan Burcu GÜLTEK NGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2006ÖZETnsanların sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilmesi ve çevre kalitesininiyileştirilmesi için yapı ürünlerinin çevresel etkileri yaşamları boyuncadeğerlendirilmelidir. Yaşam döngüsü olarak adlandırılan bu süreç,hammaddenin çıkarılması, üretim, yapım, kullanım, yıkım ve yıkım sonrasıevreleri kapsar. Yapı ürünleri yaşam döngülerinin her evresinde farklı çevreseletkilere sebep olabilir. Uzun hizmet ömrüne sahip olan bu ürünler, kullanımevresi boyunca belirli yöntem ve aralıklarla bakım-onarım gerektirir. Yapıürünleri, bakım-onarım yöntem ve aralıklarıyla ilişkili olarak kullanımevresinde insan sağlığını olumsuz etkileyen çevresel etkilere sebep olabilir. Buamaçla tez çalışmasında, yaşam döngüsü değerlendirme (YDD) yöntemikapsamında yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin yaşam döngüleri boyuncadeğerlendirilmesine yönelik açık uçlu bir model önerilmiştir. Bu model, duvarkağıtlarının kullanım evresindeki bakım-onarımının sebep olduğu çevreseletkilerin değerlendirildiği bir örnek çalışma ile somutlaştırılmıştır.Bilim Kodu : 804.1.100Anahtar Kelimeler : Yaşam Döngüsü Değerlendirme, Yapı Ürünleri, ÇevreselEtki, Kullanım Evresi, Bakım-Onarım, Duvar KağıtlarıSayfa Adedi : 79Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gülser ÇELEB
Özet (Çeviri)
PROPOSAL OF A MODEL FOR ASSESSMENT OF THEENVIRONMENTAL IMPACTS OF CONSTRUCTION PRODUCTS WITHINTHE CONTEXT OF ?LIFE CYCLE ASSESSMENT? METHODOLOGY(Ph.D Thesis)Arzuhan Burcu GÜLTEK NGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTThe environmental impacts of the construction products should be assessedduring their lives to sustain healthy human life, and to improve theenvironmental quality. This process, which is called life cycle, consists ofextraction of raw materials, production, construction, usage, demolition,and after demolition stages. Construction products may cause variousenvironmental impacts during each stage of their life cycles. These products,which have long service lives, require maintenance with some methods andintervals during usage stage. The construction products may causeenvironmental impacts that derange human health related to these methodsand intervals. For this purpose, an open-end model for assessment of theenvironmental impacts of construction products during their life cycleswithin the context of life cycle assessment (LCA) methodology was proposedin the thesis. The model was concretized by a case study of an assessment ofthe environmental impacts of wallpapers related to maintenance in theusage stage.Science Code : 804.1.100Key Words : Life Cycle Assessment, Construction Products, EnvironmentalImpact, Usage Stage, Maintenance, WallpapersPage Number : 79Adviser : Prof. Dr. Gülser ÇELEB