Ratların ince bağırsakları üzerine metil parathionun etkisi ve vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
Effect of methyl parathion the rat small intestine and protective role of vitamin C and E
- Tez No: 184671
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAMİ CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Patoloji, Biology, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Organofosfatlı bir insektisit olan metil parathion zirai mücadelede sıklıklakullanılmakta ve zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu çalışmada, metilparathion (0,28 mg/kg gün), vitamin C (200 mg/kg gün) + vitamin E (200 mg/kggün), vitamin C (200 mg/kg gün) + vitamin E (200 mg/kg gün) + metil parathion(0,28 mg/kg gün) erkek ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Muameleden 24 saat, 4hafta ve 7 hafta sonra ratların vücut ağırlıkları tartılmış, ışık mikroskobuylaince bağırsaklardaki histopatolojik değişiklikler incelenmiştir. Metil parathionmuameleli grupta ve vitamin C + vitamin E + metil parathion muameleli grupta24 saat sonunda vücut ağırlıklarında herhangi bir değişim gözlenmezken, 4 ve 7hafta sonra istatistiksel olarak anlamlı bir düşme gözlendi. Metil parathionmuamelesinden 4 ve 7 hafta sonra ince bağırsaklardaki villuslarda genişlemetespit edildi. Buna ilaveten 7. hafta sonunda bazı bölgelerde infiltrasyongözlendi. Vitamin C + vitamin E + metil parathion muamemeli grupta da 4 ve 7hafta sonra ratların ince bağırsaklarında villusların yapısının bozulduğugözlendi.Sonuç olarak düşük doz metil parathion ratların ince bağırsaklarındahistopatolojik değişikliklere neden olmaktadır. Vitamin C ve vitamin E'nin,metil parathionun ince bağırsaklarda meydana getirdiği patolojik değişiklikleriönlemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Methyl parathion, an organophosphorous insecticide, is widely used inagricultural control and causes poisoning. In the present study, methylparathion (0,28 mg/kg day), vitamin C (200mg/kg day) + vitamin E(200 mg/kgday), vitamin C (200mg/kg day) + vitamin E (200 mg/kg day) + methylparathion (0,28 mg/kg day) were given to male rats through gavage. Bodyweight of the rats were weightened, histopathological changes were investigatedusing light microscope 24 hrs, 4 and 7 weeks after administration. Nostatistically significant changes of body weight were observed in methylparathion treated group and vitamin C + vitamin E + methyl parathion treatedgroup 24 hrs after, statistically significant decrease were observed after 4 and 7weeks. After 4 and 7 weeks of methyl parathion exposure, dilatation wasobserved in intestinal villi. Addition to this, infiltration in some area wasobserved 7 weeks after. After 4 and 7 weeks of vitamins C + vitamin E + methylparathion exposure, degenerative changes were detected in the intestinal villi.As a result, lower doses of methyl parathion caused histopathological changes inthe rat small intestine. It?s determined that vitamin C and vitamin E haven?tprevented the pathological changes caused by methyl parathion in smallintestine.