Indentification of novel apoptotic markers based on hybridoma technology
Hibridoma teknolojisi kullanılarak yeni apoptotik belirteçlerin tanımlanması
  1. Tez No: 184683
  2. Yazar: CEREN ÇIRACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAMER YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETHİBRİDOMA TEKNOLOJİSİ KULLANILARAK YENİ APOPTOTİKBELİRTEÇLERİN TANIMLANMASIApoptoz hücre büzüşmesi, çekirdek yoğunlaşması, hücre zarı tomurcuklanması,DNA kırpılması ve apoptoz cisimciklerinin oluşması ile tanımlanan fizyolojikbir hücre ölüm programıdır. Bu program normal gelişimin ve hücreselhomeostazinin sürekliliği için gerekli olup, bozukluğu koşullarında gelişimselanomalilere, dejeneratif hastalıklara ve kanser gelişimine neden olmaktadır. Buhücre ölüm biçiminin altında yatan mekanizmaları aydınlatmak ve tanımlanmasıiçin gerekli moleküler belirteçleri geliştirmek tümör oluşunu anlamak açısındançok büyük öneme sahiptir.Moleküler belirteçleri geliştirmenin bir yolu monoklonal antikorlarınüretilmesidir. Bu tür antikorların apoptoz belirteci olarak kulanılması,hedeflenen proteinleri seçici ve özgül olarak tanımalarına bağlıdır.Apoptoz tetiklenmiş, hepatoselüler karsinom hücre dizisi, Huh7 hücreleriniimmünojen olarak kullanıp monoklonal antikorlar geliştirdik ve bunlardan 9C11ve 6D5 antikorlarını, apoptoz kapsamında daha ileri tanımlanmaları için seçtik.III
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIDENTIFICATION OF NOVEL APOPTOTIC MARKERSBASED ON HYBRIDOMA TECHNOLOGYCeren ÇıracıM.S. in Molecular Biology and GeneticsSupervisor: Assis. Prof. Tamer YağcıJuly 2004, 64 PagesApoptosis is a physiological cell death program that is characterized bymorphological changes such as nuclear condensation, membrane blebbing, cellshrinkage, DNA cleavage and formation of apoptotic bodies. It is required fornormal development and maintenance of cellular homeostasis anddysregulation of apoptosis leads to several developmental abnormalities,progression of degenerative diseases and cancer development. Elucidating themechanisms underlying this form of cell death and development of molecularmarkers for its identification are of great importance to understandtumorigenesis.One way to generate molecular markers is based on monoclonal antibody-production. Utilization of such antibodies as apoptotic markers is strictlydependent on their molecular specificity and selectivity in terms of recognizingtargeted proteins.We produced monoclonal antibodies by using apoptotic Huh-7hepatocellular carcinoma cells as immunogen, and chose two of them, namely9C11 and 6D5 for further characterization in the context of apoptosis.II