Geleneksel Malatya evleri üzerine bir inceleme
An examination on the traditional Malatya houses
- Tez No: 184757
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
GELENEKSEL MALATYA EVLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME(Yüksek Lisans Tezi)Yelda DURGUNGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETSon yıllara kadar özgün niteliklerini koruyan sivil mimarlık örnekleri hızladeğişen kültür ortamıyla birlikte, nüfus artışı, çarpık kentleşme vb. nedenler ileözelliklerini günden güne yitirmektedir. Ancak bu değerlerimizin korunması vegelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Geleneksel Malatya evleriiçerisinden, çalışmamızı yönlendirebilecek 30 adet geleneksel konut tespitedilerek, mimari özellikleri açısından kapsamlı incelenmiştir. Altı bölümdenoluşan tezin; birinci bölümünde çalışmanın ne amaçla yapıldığı ve nasıl biryöntem uygulandığı anlatılmıştır. Genel tanıtımın yapıldığı ikinci bölümde; ilintarihi, yerleşim alanının doğal ve yapay özellikleri ile Malatya'da bulunankültür ve tabiat varlıkları tanıtılarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise,geleneksel Anadolu Türk evi ve geleneksel Malatya evinin genel özellikleriincelenmiştir. Malatya evlerinin şekillenmesinde büyük rol oynayan sosyo-kültür değerlerin mekana yansıması ise dördüncü bölümde anlatılmaktadır.Beşinci bölümde çalışma alanı içerisinde yer alan evlerin genel yerleşimözellikleri, yerleşim plan ve doku analizleri ile konutların plan ve cephedüzenleri ele alınarak, gelecekte bu bölgedeki geleneksel konutlar üzerindeyapılacak çalışmalara yardımcı olabilecek tipolojik veriler sunulmuştur.Bilim Kodu : 803.1.085Anahtar Kelimler : Malatya, Geleneksel, Ev, TipolojiSayfa Adedi : 151Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihal ÇETİNTÜRK
Özet (Çeviri)
AN EXAMINATION ON THE TRADITIONAL MALATYA HOUSES(M.Sc. Thesis)Yelda DURGUNGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTCivil architectural sample which had preserved its original characteristic untilrecent years has been gradually losing its traditional characteristics due to theirregular urban development and excessive population growth at culturalenvironment that changes rapidly. However, these values should be preservedand transferred to the next generations. The study covers to inspect generalarchitectural characteristics of 30 traditional houses in the Malatya city whichhas not been recently analyzed comprehensively. The thesis is formed by sixparts. In the first part, the aim, the importance and the method of the study areexplained. In the second part, general introduction is given and cultural and thenatural values, the geographical characteristics and the history of the city areaexplained. Following this in the third part, both general characteristics oftraditional Anatolia Turkish house and traditional Malatya houses areexamined. Fourthly, the reflection of sociocultural values that play big role onMalatya houses? shapes is explained. In the fifth part, the general layoutproperties and the plan and facade types of the houses, their tissue and plan ofsettlement analyses are analyzed and obtained results which may help to nextstudies are given in the thesis.Science Code : 803.1.085Key Words : Malatya, Traditional, House, TypologyPage Number : 151Adviser : Assist. Prof. Nihal ÇETİNTÜRK