Bitümlü şist ve plastik atıkların gazlaştırılması
Co-gasification of oil shale and plastic wastes
- Tez No: 184769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ivBİTÜMLÜ ŞİST VE PLASTİK ATIKLARIN GAZLAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Ahmed Abdullah GAFURGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETBitümlü şist ve plastik atıkların birlikte gazlaştırarak sentetik gaz ürünelde edilmesine yönelik bir çalışma olarak planlanan bu araştırmagerçekleştirilmiştir.Öncelikle laboratuvar ölçekli akışkan yataklı gazlaştırma sistemikurulmuş ve gazlaştırma deneyleri bu sistemde yapılmıştır. Deneylerdekum yatak malzemesi olarak kullanılmıştır. İki farklı Türk bitümlü şisti(Seyitömer ve Himmetoğlu) ve plastik atık karışımı (polietilen % 56,polipropilen % 28 ve polisitren % 16) akışkan yataklı gazlaştırmasisteminde gazlaştırılmıştır.Bitümlü şist tipi ve plastik atık karışımının etkisi, su buharı akış hızı,besleme karışımı oranları ve gazlaştırma sıcaklıklarının gazlaştırmaürünü olan sentetik gazı üzerine etkileri araştırılmştır. Optimumakışkanlaşma hızı minimum akışkanlaşma hızına yakın olacak şekildebelirlenmiştir.Azot ve oksijen hariç bütün maddeler (hidrojen, metan, karbonmonoksit ve karbon dioksit) için gazlaştırma verimliliği belirlenmiştir.Yapılan bütün deneylerde metan yüzdesinin diğerlerinden daha büyükvolduğu gözlenmiştir (% 25 (v/v) hidrojen ve % 75 (v/v) metan). Ayrıcaoptimum çalışma sıcaklığı 8000C olarak belirlenmiştir.Bilim kodu : 912.1.038Anahtar kelime : Gazlaştırma, bitümlü şist, plastik atıklar.Sayfa adedi : 89Tez yöneticisi : Doç. Dr. Ö. Murat DOĞAN
Özet (Çeviri)
CO-GASIFICATION OF OIL SHALE AND PLASTIC WASTES( M.Sc. Thesis )Ahmed Abdullah GAFURGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTThis research planned to develop a suitable technology for co-gasification of oil shale and plastic wastes to produce syngas has beenperformed.Firstly, lab-scale fluidized bed gasifier system has been set up andgasification experiments have been realized in this system. In theexperiments, sand was used as bed material. Two different Turkish oilshale (Seyitömer and Himmetoğlu) and mixed plastic waste (56 % ofpolyethylene, 28 % of polypropilene, 16 % of polystyrene) were gasifiedin the fluidized bed gasifier system.The effects of oil shale type and mixed plastic wastes, steam flow rates,the ratio of feed mixture and gasification temperatures wereinvestigated on co-gasification products (syngas). The optimumfluidization velocity was determined to be kept close to the minimumfluidization velocity.Except for nitrogen and oxygen, co-gasification efficiencies for allsubstances (hydrogen, methane, carbon monoxide and carbon dioxide)were determined. All the experiments indicated that percentage ofmethane was observed higher than the others (about 25 % (v/v) ofhydrogene and 75 % (v/v) of methane) in the gas product mixture. Theoptimum operating temperature was found to be 8000C.Science Code : 912.1.038Key Words : Co-gasification, oil shale, plastic wastes.Page Number : 89Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ö. Murat DOĞAN