Samsun Alaçam ilçesi Kitaplı Konağı restorasyon önerisi
The restoration proposal of 'Kitapli Konak' in Alaçam district, Samsun
- Tez No: 184772
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmanın konusu, Samsun ili Alaçam ilçesinde yer alan sivil mimariörneklerinden Kitaplı Konağı'dır. Çalışmanın amacı, yapının mevcut durumununbelgelenmesi, korunması ve gelecek nesillere aktarılması için uygun restorasyonmüdahaleleri ve işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Alaçam ilçesi,Kitaplı Konağı'nın yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenmiş, karşılaştırmalıçalışma ve tarihsel bilgiler ile konağın özgün durumu araştırılmıştır. Elde edilensonuçlar değerlendirilip, kriterler belirlenerek bu kriterlerin uygulamaya geçişsafhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmiştir.Anahtar Kelimeler : Samsun, Alaçam, Kitaplı Konağı, Restorasyon.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is on the Mansion of Kitaplı Konağı, one of the examplesof the traditional house in Samsun, Alaçam. The aim of the study is the researchof the proper function for the conservation of the building and accomplishment ofit to the future generations by analysing the existing condition and the restorationpossibilities. In the scope of the thesis, Alaçam and nearby environment of `TheMansion?, as well as current?s condition is investigated by the comparative studyand historical analysis. While evaluating results and taking the peculiarities of theregion in the consideration, the proper function for the building is determinedand as a result, a restoration project is proposed.Key Words : Samsun, Alaçam, Kitaplı Mansion, Restoration.