Plc kontrollü vidalı susuzlandırma presi tasarım ve imalatı
Design and manufacture of dewatering screw press controlled by plc
  1. Tez No: 184773
  2. Yazar: ERCÜMENT YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT GÜLESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ivPLC KONTROLLÜ V DALI SUSUZLANDIRMA PRESTASARIM VE MALATI(Yüksek Lisans Tezi)Ercüment YAĞCIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada; PLC kontrollü, vidalı susuzlandırma presinin tasarımı ve imalatıgerçekleştirilmiştir. Vidalı susuzlandırma presi, bir ürünün içinde barındırdığıdeğerli içeriğin alınması veya atık suyun içindeki suyun alınarak posasınınsusuz olarak atılmasını sağlayacak şekilde tasarlanmış ve imal edilmiştir. PLCkontrollü otomasyon sistemi sayesinde, presleme işleminin tam ve sağlıklıolarak yürütülebilmesi için motor akımına bağlı hidrolik baskı plakası basıncıve motor devri ayarı tamamen otomatik olarak yapılabilmektedir. Üretimiyapılan pres; seri üretime uygun, 10 ton/saat kapasiteli, arıtma suyu atıkçamuru, meyve suyu, pancar posası, nişasta, haşhaş gibi değişik ürünlerinsusuzlandırılabilmesine uygun, motor gücü 45 kW/h olacak şekildetasarlanmıştır. mal edilen pres iki farklı üründe denenmiş ve deney sonuçlarıaçıklanmıştır. Ayçiçeği küspesinin yağını almak için yapılan denemede başarısağlanamazken pancar posasıyla yapılan denemede ürün içindeki suyun %38' ialınmıştır.Bilim Kodu : 708.3.028Anahtar Kelimeler : Vidalı susuzlandırma presi, PLC, Nem oranı, PancarposasıSayfa Adedi : 99Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut GÜLES N
Özet (Çeviri)
vDESIGN AND MANUFACTURE OFDEWATERING SCREW PRESS CONTROLLED BY PLC(M. Sc. Thesis )Ercüment YAĞCIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, the designing and manufacturing of the dewatering screw presscontrolled by PLC with has been performed. The dewatering screw press hasbeen designed and manufactured so as obtaining the valuable content of a goodor disposing the pulp without juice by dewatering the waste water. Thanks tothe PLC controlled automation system, the pressure and motor cycleadjustment of the hydraulic pressing plate is fully performed automaticallydepending on the engine current in order to perform the pressing procedurecompletely and properly. The manufactured press has been designed so asproper for the mass production, with 10 ton/hour capacity, proper for thedewatering of the various products such as refinement water?s waste mud, fruitjuice, beet pulp, starch, hashish, at 45 kW/h engine power. The manufacturedpress has been tried in two different products and the experiment results areexplained. As the experiment, which was executed to extract the oil fromsunflower bagasse, was not successful, 38% of the juice from beet pulp wasobtained during the experiment.Science Code : 708.3.028Key Words : Dewatering screw press, PLC, Moisture proportion,Beet pulpPage Number : 99Adviser : Prof. Dr. Mahmut GÜLES N