Tam zamanında üretim felsefesinin hizmet sistemlerine uyarlanabilirliği : T.C. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Acil Servisi'nde bir uygulama
The adaptability of just in time philosophy to service systems : an application at the adult emergency room of the hospital of Gazi University Medicine Faculty
- Tez No: 184789
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
TAM ZAMANINDA ÜRET M FELSEFES N NH ZMET S STEMLER NE UYARLANAB L RL Ğ :T.C. GAZ ÜN VERS TES TIP FAKÜLTES HASTANESER ŞK N AC L SERV S 'NDE B R UYGULAMA(Yüksek Lisans Tezi)Deniz BALCIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETTam Zamanında Üretim (TZÜ), kinci Dünya Savaşı'ndan sonra TaiichiOhno'nun önderliğinde Toyota Motor Fabrikası'nda uygulanmaya başlayan birfelsefedir. TZÜ felsefesi, imalat sistemleri veya imalat sistemleri dışındakibirçok firma için maliyetleri azaltmayı, verimliliği artırmayı, işgücü kullanımoranını artırmayı, kaliteyi yerleştirmeyi ve bütün bunları sürekli tekrarlamayıiçerir. Ancak TZÜ felsefesi ortaya çıktığından bu yana imalat sistemlerineuygulanması ve sağlanan faydalar konusunda birçok çalışma yapılmıştır.Günümüzde bilgisayar teknolojisi ve bilgi çağının etkisiyle dünyanın heryanında hizmet sistemleri hızla gelişmeye başlamıştır. Hizmet sistemlerindeyaşanan gelişmelere karşın, TZÜ felsefesinin imalat sistemlerinden farklı biryapıya sahip olan hizmet sistemlerindeki etkilerinin incelendiği çok az çalışmayapılmıştır. Bu çalışmada, TZÜ felsefesinin imalat sistemlerinde başarılı birşekilde uygulanması sonucunda sağlanan faydalar nedeniyle, TZÜ felsefesininhizmet sistemlerine uyarlanabilirliği ve TZÜ felsefesi ile imalat sistemlerindeelde edilen faydaların hizmet sistemlerinde de sağlanabilirliği araştırtırılmıştır.Bu amaçla T.C. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin AcilServisi'nde gözlem ve zaman ölçüm çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma ile eldeedilen veriler çerçevesinde mevcut sistem ARENA simülasyon programındamodellenmiştir. Simülasyon sonuçları analiz edilerek TZÜ felsefesinin sistemeuygulanabilecek ilkeleri doğrultusunda alternatif bir sistem modellenmiştir.Mevcut ve alternatif sistemlerin simülasyon sonuçları karşılaştırılarak TZÜfelsefesinin hizmet sistemlerine uyarlanabilirliği değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 906.1.141Anahtar Kelimeler : TZÜ, hizmet sistemleri, benzetimSayfa Adedi : 89Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ömer Faruk BAYKOÇ
Özet (Çeviri)
THE ADAPTABILITY OF JUST IN TIME PHILOSOPHY TO SERVICESYSTEMS : AN APPLICATION AT THE ADULT EMERGENCY ROOM OFTHE HOSPITAL OF GAZI UNIVERSITY MEDICINE FACULTY(M.Sc. Thesis)Deniz BALCIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTAfter the World War II, Just in Time (JIT) is a philosophy that was firstapplied to Toyota Motor Company under the leadership of Taiichi Ohno. JITinvolves decreasing costs, increasing efficiency, increasing labor utilization,establishing quality and permanently repeating all these aims for the enterprisesin manufacturing systems or non-manufacturing systems. However, since thestart of JIT philosophy, there have been many studies regarding its applicationto manufacturing systems and the benefits gained. Today, service systems havestarted to improve fast by the effect of computer technology and informationage. In spite of the improvements experienced in service systems, few studieshave been made to analyze the effects of JIT philosophy to service systemswhich have a different structure from manufacturing systems. Because of thebenefits gained as the result of the successful applications of JIT philosophy tomanifacturing systems, this study analyzed the adaptability of JIT philosophy toservice systems and the ability of achieving the benefits, which are gained inmanifacturing systems by JIT philosophy, also in service systems. For thispurpose, the study of observation and time measurement has been performed atthe Adult Emergency Room of the Hospital of Gazi University MedicineFaculty. Within the framework of data obtained by this study, current systemhas been modelled by ARENA simulation software. By analysing the simulationresults, an alternative system is modelled in accordance with the principles ofJIT philosophy that can be applied to the system. The adaptability of JITphilosophy to service systems has been evaluated by comparing the simulationresults of the current and the alternative system.Science Code : 906.1.141Key Words : JIT, service systems, simulationPage Number : 89Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk BAYKOÇ