Buji ile ateşlemeli motorlarda kullanılan çeşitli bujilerde gaza ve buji gövdesine geçen enerjinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on transfer of the spark energy to gases and to the body of spark plugs in a various spark plugs used in spark plug ignition engines
  1. Tez No: 184787
  2. Yazar: MUSTAFA KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHİR SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
iBUJ LE ATEŞLEMEL MOTORLARDA KULLANILAN ÇEŞ TLBUJ LERDE, GAZA VE BUJ GÖVDES NE GEÇEN ENERJ N NNCELENMES ÜZER NE B R ARAŞTIRMA( Yüksek Lisans Tezi )Mustafa KAHYAGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBuji ile ateşlemeli motorlarda yanma olayının en önemli özelliğikarışımın teşkili ve ateşlemenin buji ile dışarıdan sağlanmasıdır.Buji ile ateşlemeli motorlarda ateşleme buji ile yapıldığından ateşlemesistemi tarafından sağlanan enerji buji elektrotları vasıtasıyla civardakikarışım moleküllerine aktarılarak yüksek enerjili bir alev nüvesi eldeedilir.Karışımın tutuşturulması sırasında bujinin kıvılcım enerjisinin fazlakayıplara uğramadan, bujinin elektrotları arasındaki yakıt moleküllerinitutuşturmak için kullanılması, motor verimini ve performansınıyükseltecektir.Bu çalışmada çeşitli bujilere gönderilen enerjinin belirli bir süredegazlara ve buji gövdesine geçen miktarları belirlenmeye çalışılmıştır.Platinden yapılmış ve ince elektrotlu bujilerin normal bujilere göre,elektrotlar arasındaki gaza geçen enerjilerin yüksek olduğubelirlenmiştir.iiBuji elektrot aralığının artırılması gazlara geçen enerjinin miktarını daartırmaktadır.Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Buji, enerji dağılımıSayfa Adedi : 80Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Sahir SALMAN
Özet (Çeviri)
iA STUDY ON TRANSFER OF THE SPARK ENERGY TO GASES AND TOTHE BODY OF SPARK PLUGS IN A VARIOUS SPARK PLUGS USEDIN SPARK PLUG IGNITION ENGINES(M.Sc.Thesis)Mustafa KAHYAGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn spark plug ignition engines, the most important features of theignition are the mixture organization and providing the ignition from theoutside by spark plugsIn spark plug ignition engines, since the ignition is done by sparkplugs, the energy provided by the ignition system is transferred to themixture molecules through the spark plug electrods and so a highenergy flame is obtained.Increasing the rate of the spark energy transferred to the fuel moleculeswill increase the performance and the efficiency of the engine.During ignition of mixture, the use of spark energy of spark plug toignite fuel molecules between electrodes without loss, will increase theperformance and the efficiency of the engineIt is determined that spark plugs which are having platinum thin centralelectrods give more energy to the gases between electrodes than thenormal central electrods spark plugs.iiIncreasing spark plug gap increases the a mount of energy transferredto the gases.Sciense code : 708Key words : Spark plug, dıstribution of energyPage number : 80Adviser : Prof. Dr. M. Sahir SALMAN